Rozpoczęcie roku szkolnego, to nie tylko ekscytujący dzień dla uczniów, ale też ważna data dla rodziców. Według danych statystycznych, na wyprawkę dla jednego ucznia rodzice wydadzą średnio około 1000 zł. Podpowiadamy jak wyposażyć dziecko do szkoły i co powinna zawierać szkolna wyprawka.
1. Zeszyty, bloki, podręczniki.
Podręczniki dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2019/2020 są darmowe. Szkoła określi, jakie będą to książki.
Uczniowie muszą natomiast zaopatrzyć się w inne pomoce, takie jak zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, bloki kolorowe, czy zeszyty do nut.
Najwięcej trzeba zakupić zeszytów w kratkę, gdyż te są uzywane do największej liczby przedmiotów. Zeszyt w linię (dla klas najmłodszych - w dwie linie) potrzebny jest tylko do zajęć z języka polskiego, ewentualnie z języków obcych. Ponadto potrzebny będzie zeszyt do nut oraz zeszyty gładkie do biologii lub geometrii.
Szczegółowe informacje il oraz jakich zeszytów nalezy kupić podają wychowawcy klas.
Zeszyty kosztują od niespełna 2 zł. do 10, w zależności od ich grubości oraz okładki. Warto się zastanowić, czy kupować dzieciom zeszyty w grubych okładkach, ktre są trwalsze, jednak są również znacznie cięższe, no i droższe.
2. Plecak, tornister
To konieczne wyposażenie każdego ucznia. I jeden z najpoważniejszych wydatków w wyprawce szkolnej. Nowy plecak kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto zwrócić uwagę, by miał odpowiednie "plecy", najlepiej dopasowane do anatomii dziecka i pasował do wzrostu ucznia. Lepiej wydać nawet nieco więcej pieniędzy, aby chronić układ kostny rosnącego jeszcze młodego człowieka.
Ważne jest również, by plecak był lekki, bo i tak zeszyty i podręczniki w plecaku bedą mocno obciążały kręgosłup uczniów.
3. Przybory szkolne i artykuły plastyczne
W zależności od wymagań szkoły liczba tych artykułów może być różna, jednak na pewno uczniowi należy zapewnić długopisy, ołówki, przybory do geometrii, kredki, farby, flamastry, plastelinę, nożyczki, kleje, zakreślacze, gumki, bibułę, wspomniane już bloki rysunkowe, techniczne, kolorowe. Koszt tych wszystkich przyborów, to kolejne kilkadziesiąt złotych.
4. Strój na w-f, gimnastykę
Szkolna wyprawka musi zawierać strój sportowy i jest to jeden z najwiekszych wydatków. Dziecko rośnie i nie zawsze jest możliwe, by strój z poprzedniego roku pasował na ucznia w kolejnej klasie.
W skład takiego stroju wchodzi obuwie sportowe (warto kupić porządne, jak w przypadku plecaka), spodenki, koszulka (najlepiej z materiału oddychającego), odpowiednie skarpety. Koszt takiego stroju, to co najmniej 100, a najpewniej kilkaset złotych.
Wiele szkół wymaga od uczniów także butów zmiennych oraz worka na buty.
5. Strój na basen
Podobnie, jak w przypadku stroju na w-f, wyprawka na basen również musi być kupiona nowa, ze względu na wzrost dziecka. Trzeba kupić kostium kąpielowy, klapki, czepek. Dziecko nalezy też wyposażyć w ręcznik, szampon, żel pod prysznic. W zależności od jakości tych produktów ich koszt wyniesie minimalnie kilkadziesiąt do ponad stu złotych.
Czas na skompletowanie wyprawki
Najczęściej wyprawka szkolna jest kupowana przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale także w pierwszych dniach po jego rozpoczęciu. Warto z niektórymi zakupami wstrzymać się do czasu określenia przez nauczyciela listy niezbędnych przedmiotów. Żeby jednak nie odkładać wszystkich zakupów na ostatnią chwilę, wcześniej można kupić takie przedmioty, które na pewno będą niezbędne, np. plecak, czy strój sportowy.
