Celem tworzenia rezerwatów jest ścisła ochrona różnorodności biologicznej i obserwacja zmian ekologicznych. W praktyce tytuł przekłada się na wzrost popularności regionu, a co za tym idzie, rozwój turystyki.
- Z jednej strony wpisanie na listę UNESCO jest uznaniem na arenie międzynarodowej wysokich walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza, z drugiej daje szansę na lepszy rozwój społeczno-gospodarczy w tym skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy na ochronę dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, turystykę oraz szeroko rozumianą infrastrukturę - mówi Andrzej Tittenbrun, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Roztocze to pasmo niewysokich wapiennych wzgórz, ciągnące się ok. 180 km, od Kraśnika w Polsce do Lwowa w Ukrainie. W środkowej części, rzeki wypływające z Roztocza tworzą malownicze doliny z progami skalnymi. W południowej występują skamieniałe drzewa i siarczanowe źródła mineralne. W zachodniej zaś pokryte jest lessami tworzącymi głęboko wcięte doliny. Roztocze co roku odwiedza ok 600 tys. turystów. Region dopiero wpisuje się na turystyczną mapę Polski i Europy.
Przypomnijmy, że w 2013 roku Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego na polecenie Ministra Środowiska rozpoczął proces nominacyjny. Opracowano wtedy formularz krajowy rezerwatu liczący 325 stron, który zawiera m.in. charakterystykę biofizyczną, analizę usług ekosystemowych, opis głównych celów dla powołania rezerwatu.
Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze po stronie polskiej obejmuje powiaty: Janów Lubelski, Zamość, Biłgoraj i Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim oraz powiat lubaczowski w województwie podkarpackim.
ZOBACZ TEŻ:
Lubelskie na weekend. Jeziora i zalewy, które warto odwiedzi...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
- Sitno. W rolniczym święcie wzięło udział około 400 wystawców
- Poprosiliśmy: Pokażcie swoje ogrodowe kwiaty. Odzew ogromny
- „To był przełom". Obchody rocznicy Lubelskiego Lipca '80
- Potańcówka pod gołym niebem w skansenie. Zobacz zdjęcia
- Gastronomiczna mapa Lublina powiększa się o kolejne lokale
- Co można kupić w lubelskich lombardach [ZOBACZ]
