Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbywa się pod hasłem „Incydent Polski” i ma formę show-case'u polskich produkcji cyrku, ale takiego na większą skalę, bo w programie znajduje się aż 9 polskich premier cyrku współczesnego.
Na kilku scenach plenerowych od czwartku do niedzieli zaplanowano spektakle i pokazy w różnej formie - od małych, jednoosobowych przedstawień typowo buskerskich po rozbudowane formy o charakterze teatralnym.
W piątek i sobotę na Placu Dominikańskim Kolektyw Kejos z Wrocławia, czyli najstarsza grupa cyrku współczesnego w Polsce, zaprezentuje swoje poszukiwania i rozważania nt. prozy Szekspira i przeniesie nas w dawny świat teatru w nowym „Epitafium Błazna”.
Tłoczno w centrum Lublina. W weekend jednym z przystanków by...
W sobotę i niedzielę Warszawski Cyrk Magii i Ściemy zaprezentuje „Człowieka Lwa” w reż. Michała Walczaka, którego możemy znać m.in. z takich produkcji jak „Pożar w burdelu”. Ten reżyser teatralny, wykorzystując formę cyrkową, przybliży widzom biografię Stefana Bibrowskiego, gwiazdę amerykańskich freakshow. Ta uniwersalna historia o inności, sławie i uznaniu, inspirowana „Piękną i bestią”, zadaje kluczowe pytania dot. postrzegania tego „innego”, jednocześnie pokazując, że tym „innym” może być każdy z nas.
W „Śmierci Śmiechu” Wrzących Ciał profesjonalni aktorzy wcielą się w klaunów i zaprezentują kompilację tańca, pantomimy, akrobatyki i klaunady.
Przez trzy dni sceną kameralną na patio Warsztatów Kultury zawładnie m.in. Marcin Lipski, zarówno solo, jak i w duecie. Przedstawi autorski spektakl „House of lego”, a w wraz z Miłoszem Budką wystąpi w „Królach rozrywki” Ciekawie zapowiada się również „Jarzyna” - premierowy familijny spektakl Kamil Maleckiego, który to za pomocą klaunowskich poszukiwań spróbuje oswoić wrogą materię, czyli... warzywa!
- Z niecierpliwością czekam na spektakl „Rabbit in HumanLand” Tomasza Piotrowskiego. Co by się stało gdyby to królik z powieści Lewisa Carrola zawitał do naszego świata? Zobaczymy królika, który odwiedzi lubelskie ulice i wejdzie w interakcje z widzami – zapowiada Rafał Chwała z Warsztatów Kultury.
Ze względu na obostrzenia sanitarne nie można w tym roku na festiwal przyjść tak po prostu „z ulicy”, bo prawie wszystkie wydarzenia odbywają się w ogrodzonych przestrzeniach z ograniczoną liczbą uczestników. Bilety w cenie 10 zł można nabyć online przez aplikację Going lub w kasie biletowej przy ul. Grodzkiej 7 w Lublinie.
Zagroda z Brzezin do zwiedzania w lubelskim skansenie: Zobac...
Po wcześniejszej rezerwacji można bezpłatnie wziąć udział w niedzielnym koncercie Dziady Kazimierskie & Rury Wydechowe na Błoniach pod Zamkiem i w codziennych pokazach Busker Show na Scenie Perły przy ul. Bernardyńskiej 15. Będzie tam akrobatyka, pokazy ognia, sztuczki iluzjonistyczne, klaunada, kobieta guma, taniec hula hop czy widowiskowe ewolucje na drabinie. Swoje najlepsze numery pokażą: Dominika Osam-Gyaabin, Kari Panska, Krzysztof Kostera, Marcin Ex Styczyński, Marysia i Julian, Pan Ząbek.
Od czwartku highlinerów spotkamy aż na 9 taśmach w czterech różnych lokalizacjach w centrum miasta: na „otwartej taśmie” na terenie browaru Perła, przy Trybunale Koronnym, na Placu Teatralnym przy CSK i tradycyjnie pomiędzy Ratuszem a Bramą Krakowską.
W tym roku nowością jest Kino Carnavalowe w Kinie Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Zupełnie za darmo i bez ograniczeń od czwartku do niedzieli będzie można obejrzeć „Papryka, sex i rock'n'roll”, „Klaunów”, „Człowieka słonia” i „Voltę”.
- Weekend nad Firlejem. Wszyscy korzystają z ostatnich dni ciepła! Zobacz
- Święto Chleba 2020 w lubelskim skansenie. Zobacz galerię
- Motocykliści dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- Są grzyby i to jakie! Nasza Czytelnicza z dwoma leśnymi trofeami
- Sprzedał część Podzamcza w Lublinie. Po okazyjnej cenie
- Popularna restauracja: Upadniemy dzięki władzom Lublina. Urzędnicy odpierają zarzuty
