Spis treści
Dziennik, powołując się na „źródła zbliżone do rządu”, tłumaczy, że rządzący dostrzegają problem braku osłon w sprawie cen gazu dla biznesu.
Najpierw wakacje kredytowe, teraz rachunkowe
W związku z tym planują wprowadzić „wakacje rachunkowe, wzorem wakacji kredytowych”.
- Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. Według naszych źródeł jest to kwestia „dni, może tygodni”. Jak mówią nasze źródła, wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK - czytamy.
Kogo miałyby objąć wakacje rachunkowe?
Zdaniem gazety rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, m.in. dlatego, że nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych, w tym np. piekarnie.
Firmy nieobjęte ustawą ostrzegają przed podwyżkami
Przypomnijmy, że pod koniec ub.r. Sejm przegłosował ustawę, której głównym celem jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. W dokumencie nie uwzględniono jednak wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Skutków wysokich cen gazu obawiają się m.in. gastronomia czy branża piekarnicza. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem”, który zrzesza ponad 120 piekarni, napisał w oświadczaniu, po głosowaniu w parlamencie, że „drastyczna podwyżka cen gazu spowoduje adekwatne podwyższenie cen produktu finalnego, czyli chleba”.
- Niestety, wielu konsumentów nie będzie stać na zakup – w takim momencie – produktu luksusowego, jakim będzie chleb – czytamy.
„Społem” wyjaśnia, że skierował specjalne pismo do senatorów i posłów z wnioskiem, aby do procedowanej ustawy o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przyjąć poprawkę: „Odbiorcą uprawnionym, o którym mowa w ust. 1, jest również odbiorca będący przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust.1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 – Prawo przedsiębiorców, prowadzącym zgodnie ze stanem na dzień 1 grudnia 2022 r. działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD) 2007 kodem 10.71.Z, w zakresie, w jakim zużywa paliwa gazowe na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej” - dotyczącą „tarczy gazowej” dla piekarń.
Ta „tarcza” oznacza zastosowanie w 2023 r. zamrożonych cen gazu z 2022 r. dla określonych gospodarstw domowych i firm „wrażliwych”, jak szpitale, szkoły, kościoły, przedszkola. Włączenie do tego piekarń - zdaniem „Społem” - uchroniłoby samych piekarzy, jak też miejsca ich pracy.
