Rząd w nowym składzie jeszcze bardziej poprawia ściągalność podatku VAT

Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Podczas czwartkowego posiedzenia rządu, Rada Ministrów już w nowym składzie zajmowała się m.in. dalszym uszczelnieniem systemu podatkowego. W tym celu zaproponowano zmiany w prawie, które poprawią ściągalność VAT.

W projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów zaproponowano m.in. nowelizację tzw. pakietu paliwowego oraz zmianę definicji paliwa. Doprecyzowano definicję paliw ciekłych przez wskazanie, że określone wyroby stanowią paliwa bez względu na różne możliwe ich zastosowania. Zdaniem autorów zmian, pozwoli to uszczelnić system koncesjonowania i nadzoru nad obrotem, produkcją i przywozem paliw. Zmiany mogą się przyczynić do zmniejszenia szarej strefy w przypadku przedsiębiorstw działających na rynku paliw ciekłych.

Jeśli zaś chodzi o uszczelnianie luki VAT, to zaproponowano wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników. Projekt dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się handlem w internecie niektórymi towarami wrażliwymi na oszustwa, np. sprzętem elektronicznym, RTV i AGD czy kosmetykami. Ze zwolnienia nie będą też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów przedstawiono też projekt zmiany, zakładający, że podatnicy podatku od towarów i usług będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT - przesyłaną tylko w formie elektronicznej. Składanie do urzędu skarbowego deklaracji VAT w formie nowego pliku JPK_VAT będzie dotyczyć ok. 1,8 mln podatników VAT (dane za 2017 r.). Od 1 stycznia 2020 r. nowy JPK_VAT będą składać duże przedsiębiorstwa (chodzi o firmy: zatrudniające ponad 250 osób i mające obroty przekraczające 50 mln euro lub zatrudniające ponad 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro).

“Będzie to prostsze narzędzie do rozliczania podatku VAT z urzędem skarbowym oraz walki z nadużyciami podatkowymi, w tym wystawianiem „pustych faktur” i wyłudzeń podatku VAT” - czytamy w uzasadnieniu.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów zadecydowano no również, że wprowadzone zostaną przepisy zakładające, iż podatnik nie otrzyma zwrotu podatku, gdyby miał się przez to wzbogacić w sposób nieuzasadniony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl