Są rekomendacje dot. powrotu dzieci do szkół. Ostateczną decyzję podejmie premier. Od 11 do 15 stycznia testy nauczycieli

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Lukasz Kaczanowski / Polska Press
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przedstawił w piątek wieczorem rekomendacje dot. powrotu dzieci do szkół. Ostateczną decyzję, czy i kiedy nauczanie stacjonarne zostanie wznowione podejmie w przyszłym tygodniu premier. W dniach 11-15 stycznia przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja testowania nauczycieli.

- Przepracowaliśmy bardzo intensywnie w MEiN grudzień oraz początek stycznia. Współpracowaliśmy z GIS, ale też nauczycielami, z którymi konsultowaliśmy działania w ramach przygotowań do ewentualnego powrotu do nauki stacjonarnej. Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zadecyduje pan premier w przyszłym tygodniu - powiedział minister Przemysław Czarnek podczas piątkowej konferencji prasowej.

- Wypracowaliśmy rekomendacje, które będą przekazane dyrektorom szkół, na wypadek gdyby w przyszłym tygodniu zapadła decyzja o powrocie do szkół. Ta decyzja będzie oczywiście podyktowana tym, jak będzie rozwijała się pandemia koronawirusa w kolejnych dniach - dodał

Rekomendacje dla szkół

Rekomendacje zakładają, że w przypadku powrotu dzieci do szkół, jedna grupa uczniów będzie uczyła się w jednej sali. Ci sami nauczyciele będą dedykowani dla danej klasy. Oprócz tego zakładają indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia do szkoły i przerwy w różnych godzinach.

Ponadto rekomentowane będzie częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Sale i pomieszczenia w częściach wspólnych będą wietrzone w czasie przerwy i w czasie zajęć.

- Stworzymy takie warunki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, aby nie było kontaktu między klasami i nauczycielami.

Testy dla nauczycieli klas 1-3

Minister poinformował, że w dniach 11-15 stycznia przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja badania nauczycieli. Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracownicy administracji tych szkół będą mieli możliwość dobrowolnego poddania się bezpłatnym testom przesiewowym.

Grupa docelowa obejmuje ok. 165 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół - tyle osób zgłosiło się do testów. Testy będą przeprowadzane w blisko 600 punktach wymazowych w całej Polsce. Akcję będzie wspomagało ok. 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

- W przypadku wyniku pozytywnego, taka informacja zostanie bezzwłocznie przesłana do osoby, która uzyskała taki wynik. Zostanie ona skierowana na 10-dniową izolację - powiedział obecny podczas konferencji prasowej zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

- W dniach 16-17 stycznia będziemy kompletować wyniki, a w przypadku niejasnych wyników, badania będą powtórzone - dodał.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Podczas konferencji minister Czarnek kilkukrotnie podkreślał, że decyzja ws. daty powrotu uczniów do szkół zapadnie w przyszłym tygodniu.

- Sytuacja epidemiologiczna jest dynamiczna nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dlatego decyzja o tym będzie podjęta przez pana premiera w przyszłym tygodniu. Po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną pan premier taką decyzję będzie ogłaszał. Dziś poinformowaliśmy o praktycznych przygotowaniach do powrotu dzieci do szkół - wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Do tej kwestii odniósł się też minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Roboczo stawiamy sobie granicę, że na pewno jeżeli będziemy mieli liczbę zakażeń powyżej 10 tysięcy, to na pewno szkoły nie zostaną przywrócone. A co poniżej, to jeszcze zobaczymy. Ta decyzja nie odnosi się tylko i wyłącznie do jednego parametru dziennej liczby zakażeń – powiedział szef resortu zdrowia w TVN24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala

Dlaczego szkoły wycofały się z tych bramek ?

https://labtrace.pl/sklep/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury/

nie ma już pomiarów temp etc ?

N
Nauczyciel

Pracowałam w szkole ponad 30 lat, teraz pracuję w przedszkolu i widzę jak nierówno traktuje się nauczycieli ze szkół, a z przedszkoli. Nauczycieli w szkołach się testuje, będzie się szczepić i chronić, a nauczycieli w przedszkolach rzucono na żer. Ochrona przed koronawirusem w klasach I-III , a w przedszkolach to niebo, a ziemia. A przecież to są te same dzieci, ale nauczycielami przedszkolnymi rząd się nie przejmuje. Pracuję w poczuciu ogromnego zagrożenia.

G
Gość

PiS za gender się bierze, internet chce blokować, ale na NFZ brak instrukcji jak zrobić prawidłowo wymaz..lekarz konował zharacze ci nos do krwi

G
Gość

I to, że zrobią nauczycielom testy ma ich chronić?! Debilne myślenie. Do szkół wrócą dzieci nietestowane a pośrednio ich rodzice, opiekunowie. Nietestowani.

Z
Zbigniew Rusek

Wietrzenie podczas zajęć? Zimne powietrze idzie w dół, czyli na stopy (a ciepło z kaloryferów na sufit) a jak się siedzi, to właśnie głównie się marznie od nóg (a nie od pleców) a na ogół przeziębienia są spowodowane zimnem w nogi (zwłaszcza przemoczeniem obuwia).

K
Krzysiek

A co poniżej, to jeszcze zobaczymy. Tekst roku hahahhahaha

Wróć na i.pl Portal i.pl