Samorządy pomogą w redystrybucji węgla. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia: Nikogo nie zostawimy bez opieki

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Premier zapewnił, że rząd oraz prezesi spółek Skarbu Państwa „codziennie pracują nad tym, by zabezpieczyć dostawy węgla, ciepło i energię dla polskich rodzin”. „Nikogo nie zostawimy bez opieki, dziękujemy za Wasze zaufanie. Nie zawiedziemy” – dodał.
Premier zapewnił, że rząd oraz prezesi spółek Skarbu Państwa „codziennie pracują nad tym, by zabezpieczyć dostawy węgla, ciepło i energię dla polskich rodzin”. „Nikogo nie zostawimy bez opieki, dziękujemy za Wasze zaufanie. Nie zawiedziemy” – dodał. twitter.com/PiotrMuller
Zakończyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z ministrami, wojewodami oraz prezesami spółek, które dotyczyło wdrażania mechanizmu redystrybucji węgla przez samorządy. „Cały czas pracujemy nad tym, by zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom, ale także szkołom, przedszkolom, szpitalom i strategicznym firmom. Nikogo nie zostawimy bez opieki” – napisał szef rządu na Facebooku.

Mateusz Morawiecki: Nikogo nie zostawimy bez opieki

„Zaufanie buduje się ciężką pracą, a bezpieczeństwo Polaków wymaga nieustannej czujności wszystkich służb. Za nami spotkanie rządowego Komitetu Węglowego. Cały czas pracujemy nad tym, by zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom, ale także szkołom, przedszkolom, szpitalom i strategicznym firmom. Nikogo nie zostawimy bez opieki” – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił, że rząd oraz prezesi spółek Skarbu Państwa „codziennie pracują nad tym, by zabezpieczyć dostawy węgla, ciepło i energię dla polskich rodzin”. „Nikogo nie zostawimy bez opieki, dziękujemy za Wasze zaufanie. Nie zawiedziemy” – dodał.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller mówił na późniejszej konferencji prasowej, że „przez ostatnie dni wojewodowie zbierali od poszczególnych samorządów zapotrzebowanie, by te informacje przekazać do spółek skarbu państwa, żeby niezwłocznie po wejściu w życie tych przepisów rozpocząć redystrybucję węgla”.

– Chcemy w taki sposób redystrybuować węgiel, aby mieszkańcy Polski mogli stopniowo dokonywać zakupów i by nie było takiej sytuacji, że z powodu wąskiego gardła logistycznego dojdzie do braków w niektórych miejscach – dodał Piotr Muller.

Ustawa o dystrybucji węgla

W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe, znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.

Ustawa, która czeka na podpis prezydenta, przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.

W czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że jeszcze przed procedowaniem ustawy, umożliwiającej dystrybucję węgla przez samorządy, zainteresowanie programem wyraziło ponad tysiąc samorządów. Obecnie trwają rozmowy z ponad 600 gminami. Program będzie w zasadzie powszechny.

mm

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl