Sanok zmienia sposób ogrzewania domów, osiedli i zakładów przemysłowych

Łukasz Solski
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) zainwestowało w tymczasową ciepłownię zasilaną gazem, która obecnie dostarcza ciepło do mieszkańców południowo-wschodniej części Sanoka. Planowane jest także ukończenie nowoczesnej Elektrociepłowni Posada, opartej na odnawialnych źródłach energii, już za dwa lata.

Spis treści

Dlaczego tymczasowa ciepłownia była koniecznością?

Budowa tymczasowej ciepłowni stała się nieodzowna, ponieważ poprzedni dostawca ciepła postanowił wypowiedzieć umowę dla dzielnicy Posada, zamieszkiwanej przez ponad trzy tysiące osób. Ta część Sanoka, znajdująca się na południowym wschodzie miasta, nie mogła dłużej polegać na wcześniejszym źródle energii, co zmusiło SPGK do podjęcia szybkich działań.

W Zakładzie Ciepłowniczym SPGK zainstalowano trzy nowoczesne kotły gazowe, których łączna moc przekracza 8 MW. Nowoczesne kotły są w stanie podgrzać wodę do temperatury 135 stopni Celsjusza, działając pod wysokim ciśnieniem. Tomasz Orłowski, kierownik Zakładu Ciepłowniczego SPGK, podkreślał, że: - Gazowe kotły wodne są w stanie podgrzać wodę do 135 stopni C. pod ciśnieniem kilku barów. Możliwości techniczne kotłów w pełni zabezpieczą potrzeby odbiorców w najzimniejszych okresach sezonu grzewczego.

Całkowity koszt wynajmu kotłów na jeden sezon grzewczy wynosi 500 tys. zł, a tyle samo pochłonęła instalacja systemu przesyłającego ciepło do lokalnych budynków mieszkalnych, szkół, przedszkoli oraz fabryki Autosan.

Sanok zmienia sposób ogrzewania domów, osiedli i zakładów przemysłowych
123RF

Kroki ku bezemisyjnej przyszłości – Elektrociepłownia Posada

Obok tymczasowych rozwiązań, miasto przygotowuje się do wdrożenia stałego projektu – budowy Elektrociepłowni Posada, której zakończenie planowane jest na jesień 2026 roku. To kluczowy etap rozwoju infrastruktury ciepłowniczej miasta, mający na celu zaspokojenie potrzeb energetycznych Sanoka w oparciu o odnawialne źródła energii.

Jednym z głównych założeń inwestycji jest połączenie systemu ciepłowniczego dzielnicy Posada z miejską siecią ciepłowniczą na ul. Kiczury. Jak podkreśla Agnieszka Leszczyńska, prezes SPGK:

- To kolejny etap na drodze do ostatecznego celu, jakim jest stworzenie całkowicie bezemisyjnej instalacji ciepłowniczej, wolnej od emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, która odciąży miejski budżet i da Sanokowi bezpieczeństwo energetyczne.

Elektrociepłownia Posada opierać się będzie na odnawialnych źródłach energii, wspieranych przez kocioł elektrodowy. To innowacyjne podejście ma nie tylko utrzymać koszty ciepła na stabilnym poziomie, ale również uniezależnić miasto od międzynarodowych fluktuacji cen energii. Co więcej, na miejscu ma być produkowany zielony wodór, który znajdzie zastosowanie w przemyśle.

Sanok jako pionier w kraju

Projekt Elektrociepłowni Posada jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. Agnieszka Leszczyńska zaznaczyła, że:

- To projekt pionierski w skali kraju. Nie istnieje uniwersalna recepta, która zagwarantuje wszystkim samorządom wolne od emisji i stabilne cenowo ciepło, natomiast inne regiony będą mogły czerpać z doświadczeń Sanoka.

Transformacja energetyczna, której celem jest eliminacja opłat za emisję dwutlenku węgla, będzie kluczowa dla każdego miasta. Zmniejszenie kosztów związanych z emisjami pozwoli na przeznaczenie zaoszczędzonych środków na inne, bardziej konstruktywne cele.

Za wdrożenie i nadzór nad projektem odpowiadać będzie nowa spółka celowa Hydro Sanok, a inwestycję zrealizuje firma Hynfra, wybrana w ramach przetargu.

Harmonogram i finansowanie

Umowa z wykonawcą Elektrociepłowni Posada zostanie podpisana jeszcze w 2024 roku, natomiast budowa sieci ciepłowniczej ma rozpocząć się w drugiej połowie 2025 roku. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 30 milionów złotych, a jej realizacja będzie współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycja ta stanowi milowy krok w kierunku bezemisyjnej przyszłości energetycznej Sanoka, dając miastu nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także ekologiczne korzyści, które przyniosą długoterminowe oszczędności oraz czystsze środowisko.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl