Spis treści
Schron pod dworcem głównym w Legnicy! Udało się nam wejść do zapomnianego obiektu!
Bunkier pod dworcem w Legnicy nie powinien nikogo dziwić. Takie obiekty powstawały na początku XX wieku przy okazji budowy niemal każdego obiektu w mieście. Za taki uchodziły również stacje kolejowe. Miejskie legendy opowiadane wśród mieszkańców mówią nawet, że pod Legnicą jest rozbudowana sieć tuneli, którą stworzyli w latach 30. ubiegłego wieku Niemcy, a rozbudowali później czerwonoarmiści, którzy zagarnęli pokaźną część miasta. To w Legnicy znajdowało się w końcu dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Samo miasto nazywane było "Małą Moskwą".
Schron pod dworcem kolejowym w Legnicy - w jakim jest stanie?
Sam obiekt nie jest dobrze poznany, a wielu wzmianek o nim próżno szukać w sieci, czy popularnych wydawnictwach. Schron jest zachowany w dobrym stanie. Na miejscu znajdziemy elementy wyposażenia, takie jak:
- krzesła,
- biurka,
- systemy wentylacji powietrza,
- metalowe grodzie między pomieszczeniami.
Dworzec kolejowy, który funkcjonuje obecnie w Legnicy powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Wtedy też wybudowano okoliczne zabudowania, w których dziś swoją siedzibę ma oddział spółki PKP Cargo. Wejście do bunkra znajduje się tuż obok.
Bunkier pod dworcem w Legnicy - jak wygląda?
Wejście do bunkra chronią solidne, stalowe drzwi. Idąc w głąb mijamy pomieszczenia, w których prawdopodobnie mieli się chronić cywile. Bardzo dobrze zachowany jest również filtr powietrza, który ma własne zasilanie. Szereg wejść do ewentualnych odnóg tego bunkra zostało w przeszłości zamurowanych. Podobnie jak jeden z krańców cylindrycznego tunelu, który znajduje się w głębi obiektu.
Od byłych kolejarzy usłyszeliśmy, że podobne obiekty rozsiane są pod całym dworcem, ale wejścia do nich są zamurowane i zabezpieczone.
- Nawiedzony dom pod Wrocławiem. Legenda głosi, że to "Dom Diabła" - oto zdjęcia i film
- Jedni mówią, że to pałac. Inni, że szpital. Dla wielu to "fabryka aryjskich dzieci"
- Pluskwiaki, które pokazaliśmy wzbudziły zainteresowanie naukowców. Posłużą do badań!
- Najmroczniejszy obiekt na Dolnym Śląsku. Wybudowali go Niemcy tuż przed II WŚ
