Sejm w niecałą godzinę przegłosował w nocy 95 poprawek Senatu dot. Tarczy Antykryzysowej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sejm w niecałą godzinę przegłosował w nocy 95 poprawek  Senatu do Tarczy Antykryzysowej
Sejm w niecałą godzinę przegłosował w nocy 95 poprawek Senatu do Tarczy Antykryzysowej Adam Guz
Posłowie w nocy z czwartku na piątek, w dwóch głosowaniach, rozpatrzyli 95 senackich poprawek dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Opozycja domagała się przełożenia posiedzenia na piątek.

Nocny blok głosowań rozpoczął się w czwartek o 23.00. Sejm zajmował się w nim 95 poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej tzw. Tarczę Antykryzysową 2.0. Pomimo protestów opozycji posłowie głosowali w dwóch blokach nad poprawkami Senatu, zarówno tymi, których przyjęcie rekomendowała Komisji Finansów Publicznych, jak i tymi nie rekomendowała. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 230 posłów, a 222 było przeciw.

Przed głosowaniem Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała 45 poprawek - w tym zapis, by wsparcie objęło również firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br. 40 zostało oprawek odrzuconych. Pozytywną opinię komisji uzyskały poprawki redakcyjno-legislacyjne, doprecyzowujące przepisy oraz niewielka liczba poprawek merytorycznych.

Izbie niższej parlamentu, aby rozpatrzyć senackie poprawki, wystarczyły dwa głosowania. Sejm zakończył obrady jeszcze przed północą.

Teraz Tarcza Antykryzysowa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Opozycja domagała się przełożenia głosowania na piątek

Parlamentarzyści opozycji mieli wątpliwości do sposobu, w jakim senackie poprawki były procedowane.

Grzegorz Braun z Konfederacji podkreślił, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek powinna „zarządzić przerwę, szybko zwołać konwent seniorów, o co wnioskuję i położyć kres tej praktyce procedowania na rympał, na wyścigi”. - Miejcie choć tyle przyzwoitości, by dać nam przeczytać to, co mamy tutaj głosować – apelował, składając wniosek o przerwę w obradach do piątku.

O przerwę w obradach apelował także lider PO Borys Budka, który chciał wznowienia posiedzenia w piątek o godz. 9.00. Obydwa wnioski zostały jednak odrzucone.

Przeszła natomiast propozycja Ryszarda Terleckiego z PiS-u, by poprawki głosować w dwóch blokach - te, które sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomendowała do przyjęcia i te, które polecała odrzucić.

Ostatecznie za odrzuceniem bloku poprawek zarekomendowanych pozytywnie zagłosowało dwóch posłów, przeciwko było 451, a jeden wstrzymał się od głosu. Natomiast za odrzuceniem bloku poprawek zarekomendowanych negatywnie zagłosowało 257 posłów, przeciw - 195, a jeden wstrzymał się.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl