Sejmowa Komisja śledcza ds. Amber Gold. Przesłuchanie Ryszarda Paszkiewicza i Anny Gurskiej [14.03.2018]

Dominika Soćko AIP
Przesłuchanie Ryszarda Paszkiewicza i Anny Gurskiej przez komisję ds. Amber Gold
Przesłuchanie Ryszarda Paszkiewicza i Anny Gurskiej przez komisję ds. Amber Gold Bartek Syta
Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłuchuje w środę 14.03.2018 r. Annę Gurską, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz Ryszarda Paszkiewicza, byłego zastępcę Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.

Aktualizacja godz. 16.30

Ryszard Paszkiewicz, były zastępca Prokuratura Okręgowego w Gdańsku, twierdził, że nie jest w stanie przypomnieć sobie szczegółów związanych ze sprawą Amber Gold. - Nie pamiętam nawet w którym roku sprawa Amber Gold trafiła do Gdańska. Nie pamiętam ilu było pokrzywdzonych. Nie pamiętam kiedy rozmawialiśmy o sprawie Amber Gold i z kim – podkreślał podczas przesłuchania.

W dalszej części komisja poruszyła temat powiązań prokuratury z ABW. Poseł Krzysztof Brejza stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że prokuratura blokowała działania ABW. - Pamiętam, że mieliśmy inne stanowiska z ABW w sprawie zarzutów dla Marcina P. Nie pamiętam jednak dlaczego byłem przeciwny działaniom agencji ws. Amber Gold – odparł Paszkiewicz.

Świadek nie był w stanie odpowiedzieć na większość pytań zadawanych przez komisję – zasłaniał się niepamięcią. Twierdził, że w czasie pracy nad Amber Gold pracował nad wieloma innymi sprawami. - Wszystkie te sprawy mieszają mi się – powiedział podczas przesłuchania były zastępca Prokuratora Okręgowego.

Aktualizacja godz. 14

Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Annę Gurską, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Zajmowałam się sprawą Amber Gold od 25 czerwca 2012 r. Na początkowym etapie nie oceniałam tej sprawy w taki sposób, by wymagała ona osobistego prowadzenia śledztwa przez prokuratora – powiedziała podczas przesłuchania Anna Gurska. Dodała też, że na początku była jedynym prokuratorem zajmującym się tym śledztwem.

Gurska zeznała, że to ona wydała decyzję w lipcu 2012 r., żeby sprawą w całości zajmowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Uznała, że jest to wyspecjalizowana służba, która będzie w stanie dobrze poprowadzić śledztwo. - To była dobra decyzja, że to ABW prowadziła całą sprawę Amber Gold – stwierdziła Gurska.

Według świadka do czasu przekazania sprawy do ABW nie było dowodów, by zastosować areszt względem Marcina P. Gurska stwierdziła, że nie istniało wtedy dostateczne prawdopodobieństwo popełnienia oszustwa.

Pytana przez komisję o to, czy dawała funkcjonariuszom ABW wytyczne, w których podkreślała, żeby niektórymi wątkami w sprawie Amber Gold się nie zajmować, kobieta stanowczo zaprzeczyła. - Nigdy, absolutnie nigdy nie kierowałam jakichkolwiek uwag dotyczących czynności operacyjnych w stronę funkcjonariuszy ABW – zeznała Gurska.

Aktualizacja

Na 14 marca 2018 r. zaplanowano - na posiedzeniu zamkniętym Sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold - dyskusję na temat "podjęcia decyzji w sprawie zniesienia klauzuli tajności z protokołu przesłuchania składającego zeznania w dniu 21 listopada 2017 r. świadka nr 1", którego dane identyfikujące stanowią informację niejawną (godz. 9.30).

O godz. 10 rozpoczęło się przesłuchanie Anny Gurskiej, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz Ryszarda Paszkiewicza, byłego Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.

RELACJA NA ŻYWO NA STRONACH SEJMU:

We wtorek 13.03.2018 r. Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Jarosława Dąbrowskiego, byłego zastępcę dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku, oraz Adama Gruszkę, byłego dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl