Senat za nowym świętem państwowym. 27 grudnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

HO
Większość senacka poparła pomysł uchwalenia nowego święta państwowego. Tym samym 27 grudnia stanie się Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W czwartkowym głosowaniu udział wzięło 99 senatorów, którzy jednomyślnie poparli pomysł.
Większość senacka poparła pomysł uchwalenia nowego święta państwowego. Tym samym 27 grudnia stanie się Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W czwartkowym głosowaniu udział wzięło 99 senatorów, którzy jednomyślnie poparli pomysł. Robert Woźniak
W czwartek, 28 października doszło do głosowania w Senacie nad ustawą w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Senatorowie byli jednomyślni i poparli ustawę. Oznacza to, że 27 grudnia obchodzić będziemy nowe święto państwowe.

Większość senacka poparła pomysł uchwalenia nowego święta państwowego. Tym samym 27 grudnia stanie się Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W czwartkowym głosowaniu udział wzięło 99 senatorów, którzy jednomyślnie poparli pomysł.

"Magiczny Las" w Poznaniu

od 16 lat

Wcześniej poparcia dla tej inicjatywy ustawodawczej udzieli prezydent Andrzej Duda. Z kolei na początku października odbyło się głosowanie w Sejmie, który również jednogłośnie przyjął ustawę.

Święto państwowe 27 grudnia

Głównym założeniem przyjętej ustawy jest godne uczczenie pamięci bohaterów największego zrywu niepodległościowego, który zakończył się zwycięstwem Wielkopolan.

- W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej

– czytamy w preambule przyjętej ustawy.

Nowe święto państwowe nie będzie dniem wolnym od pracy.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl