AKTUALIZACJA GODZ. 16.30
Komisja ustawodawcza odrzuciła propozycję senatora Sławomira Rybickiego, by brzmienie uchwały zgodne było z wersją kompromisową. Ostatecznie, Senat większością głosów zadecydował o upamiętnieniu Pawła Adamowicza w wersji opracowanej przez klub Prawa i Sprawiedliwości.
Sławomir Rybicki, senator Platformy Obywatelskiej:
Ubolewam nad faktem, że uzgodniona, kompromisowa wersja uchwały nie została przyjęta przez Senat. W praktyce parlamentarnej jest tak, że wewnątrz Komisji Ustawodawczej powołuje się zespół redakcyjny, w tym przypadku był złożony proporcjonalnie z senatorów PO i PiS. Udało się nam w środę wieczorem uzgodnić dobrą, kompromisową wersję uchwały. Godzinę po naszym rozstaniu odebrałem telefon, że nie ma zgody na tę wersję.
Komisja ustawodawcza przyjęła ostatecznie projekt PiS, poszerzony o fragment biografii Pawła Adamowicza. Projekt, który nie oddawał ważnych aspektów. Zniknął tekst, informujący, ze prezydent Gdańska został zamordowany w dzień w którym mieszkańcy Gdańska i Polski „dzielili się dobrem”, jak w swych ostatnich słowach powiedział Paweł Adamowicz.
Zabrakło opisu przymiotów prezydenta - tego, ze był on dobrym, otwartym na innych człowiekiem.
PiS nie zgodził sie też, by w uchwale zostało zawarte potępienie tego aktu terroru i nienawiści, braku naszej zgody na jakiekolwiek przejawy agresji w życiu publicznym, oraz sprzeciwie wobec mowy nienawiści i przemocy w każdej formie.
I na koniec, co bardzo ważne, zabrakło czegoś, co nieodłącznie związane jest z naszą kulturą chrześcijańską - hołdu oddanego pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska - dodaje Rybicki.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY...
Trwa posiedzenie Senatu, podczas którego parlamentarzyści zamierzają upamiętnić zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wczoraj przed południem, do marszałka Senatu wpłynęły dwie propozycje uchwały, autorstwa klubów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.
- W środę wieczorem odbyło się spotkanie zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele PiS i PO, który ostatecznie wieczorem uzgodnił wspólny tekst - mówi nam senator Sławomir Rybicki, upoważniony przez klub do reprezentowania Platformy w pracach nad projektem ustawy. - Niestety, zadziałały potem jakieś inne czynniki, które doprowadziły do sytuacji, w której Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swój własny projekt.
Podczas dyskusji w Senacie przedstawiciele opozycji pytali, dlaczego treść nowego projektu uchwały nie oddaje hołdu zamordowanemu prezydentowi Gdańska i jednoznacznie nie potępia aktu terroru oraz nie sprzeciwia się mowie nienawiści. Zastanawiano się również, dlaczego zamiast bezpośrednio wymienić okoliczności, w jakich doszło do zabójstwa - finał WOŚP - projekt stwierdza, że Paweł Adamowicz "zginął w czasie wystąpienia na zgromadzeniu publicznym w Gdańsku".
Głosowanie nad treścią uchwały przewidywane jest po godzinie 16.
Oto treść dwóch projektów uchwał - tzw. kompromisowej i ostatecznie przedstawionej przez klub PiS.
Tekst uzgodniony w środę wieczorem, który senator Sławomir Rybicki złożył jako poprawkę, która mogłaby zastąpić projekt komisyjny.
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ upamiętniająca Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska (1965 - 2019)
Okrutny mord odebrał Gdańskowi prezydenta, a Polsce wybitnego samorządowca i polityka, człowieka przyjaznego i otwartego na innych. Tragizm tego wydarzenia potęguje czas, w którym miał miejsce dzień, w którym mieszkańcy Gdańska i Polski „dzielili się dobrem”, jak w swych ostatnich słowach powiedział Paweł Adamowicz.
Paweł Adamowicz był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, stał na czele strajku studenckiego na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988 r. Od początku lat 90. aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, jako prorektor ds. studenckich, radny, a następnie przewodniczący Rady Miasta, by w 1998 r. objąć urząd prezydenta miasta Gdańska, który piastował nieprzerwanie przez kolejne 2 dekady. Politycznie kształtowały go środowiska Ruchu Młodej Polski i gdańskich liberałów. Jednak nade wszystko ukształtowała go wielka epopeja „Solidarności”, którą otworzył strajk sierpniowy.
Budował przyszłość Gdańska, nie zapominając, jak ważne dla współczesnych są historia i korzenie. Świadomy, że dzieło „Solidarności” ma wymiar uniwersalny, którego nie można roztrwonić ani o którym nie można zapomnieć, zaangażował się w tworzenie Europejskiego Centrum Solidarności.
Paweł Adamowicz wiedział, że historia narodu jest sztafetą pokoleń. W tej sztafecie zajął poczesne miejsce. Swoim życiem zaświadczał, że polityka może i powinna być roztropną służbą dobru wspólnemu, a polityk człowiekiem bezinteresownym, wspierającym wykluczonych i najsłabszych.
Jak wielokrotnie mówił, Gdańsk to „miasto wolności i solidarności”. Pozostawił miasto nowoczesne, tolerancyjne, przyjazne mieszkańcom i przyjezdnym.
Był dobrym i wrażliwym człowiekiem z naturalną otwartością na losy innych ludzi i troską o nich. Mając w pamięci Jego dorobek, nie dopuśćmy, aby ta śmierć poszła na marne.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zginął w zbrodniczym zamachu.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia ten akt terroru i nienawiści, podkreślając, że nie będzie zgody na jakiekolwiek przejawy agresji w życiu publicznym, oraz sprzeciwia się mowie nienawiści i przemocy w każdej formie.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowie pomyślności Ojczyzny.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Cześć Jego pamięci!
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ upamiętniająca Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska (1965-2019)
14 stycznia 2019 roku zmarł w wyniku ciężkich ran zadanych przez zamachowca Paweł Adamowicz długoletni Prezydent Gdańska, samorządowiec i działacz demokratycznej opozycji. Zginął w czasie wystąpienia na zgromadzeniu publicznym w Gdańsku, na którym jego mieszkańcy wyrażali swoją solidarność z potrzebującymi w naszym kraju. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i odbiła się szerokim echem za granicą, wywołując współczucie dla Bliskich Zmarłego Prezydenta oraz powszechne potępienie zbrodni, której padł ofiarą.
Paweł Adamowicz był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, stał na czele strajku studenckiego na Uniwersytecie Gdańskim w maju 1988 r. Od początku lat 90. aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, jako prorektor ds. studenckich, radny, a następnie przewodniczący Rady Miasta, by w 1998 r. objąć urząd prezydenta miasta Gdańska, który piastował nieprzerwanie przez kolejne 2 dekady. Politycznie kształtowały go środowiska Ruchu Młodej Polski i gdańskich liberałów. Jednak nade wszystko ukształtowała go wielka epopeja „Solidarności", którą otworzył strajk sierpniowy.
Budował przyszłość Gdańska, nie zapominając, jak ważne dla współczesnych są historia i korzenie. Świadomy, że dzieło „Solidarności" ma wymiar uniwersalny, którego nie można roztrwonić ani o którym nie można zapomnieć, zaangażował się w tworzenie Europejskiego Centrum Solidarności.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla zasług Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, które położył w swojej działalności publicznej.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowie pomyślności Naszej Ojczyzny.
Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o projekcie uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, miasta wolności i solidarności (druk nr 1078) oraz o projekcie uchwały upamiętniającej Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska (druk nr 1079)
ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA
- Pogrzeb Pawła Adamowicza - program uroczystości
- Prezydent Gdańska zaatakowany podczas finału WOŚP 2019!
- Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu
- Wstrząs krwotoczny to przyczyną śmierci Pawłą Adamowicza
- Paweł Adamowicz żył Gdańskiem! Sylwetka, życiorys, archiwalne zdjęcia
- Wzruszające mowy żony i córki Pawła Adamowicza [wideo]
- Polska zapaliła "Największe Serce Świata" dla Pawła Adamowicza [zdjęcia]
- Żałoba w Trójmieście po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
- Kondolencje po śmierci Pawła Adamowicz płyną z całego świata
- Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona prezydentowi Gdańska
- Ponad 20 tysięcy zniczy w kształcie serca na placu Solidarności [zdjęcia]
- Pusty gabinet prezydenta - tu zapadały decyzje ważne dla Gdańska [zdjęcia]
- Kwiaty, znicze, listy, rysunki od dzieci na ulicach Gdańska [zdjęcia]
- Skończmy z podziałami! Komentarz redaktora naczelnego Mariusza Szmidki
- Donald Tusk: "Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz"
- Paweł Adamowicz spocznie obok najbardziej zasłużonych mieszkańców Gdańska
- Kim jest Stefan W.? Lubił bić ludzi i tym się chwalił
- Nożownik to 27-letni mężczyzna, wcześniej karany za napady na banki