„Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku". Spotkanie z autorami książki

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 12 lat
W siedzibie Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie, w środę 12 czerwca o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku", autorstwa Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka.

Spis treści

Książka będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak dziś w atrakcyjny sposób pokazywać historię Warszawy. Gościem specjalnym będzie prof. Lech Królikowski - wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianista i samorządowiec.

„Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku"

To publikacja pokazująca wydarzenia od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3,5 tys. faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności.

Autorami książki są: Marcin Rosołowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, varsavianista oraz bibliofil, który przygotował kalendarium ostatnich siedmiu wieków Warszawy, oraz Arkadiusz Bińczyk, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat przeszłości i publicysta, autor esejów, które pozwalają spojrzeć na dzieje miasta w sposób daleki od stereotypów.

Kilka książek

To kolejna już wspólna publikacja, autorzy "Siedmiu wieków Warszawy" przygotowali też „Poczet przedsiębiorców polskich do roku 1939", czyli historię polskiej gospodarki w biografiach (tłumaczoną na język angielski) oraz „Świat polskiej szlachty" – książkę opisującą sylwetki nietuzinkowych, dzisiaj często zapomnianych ziemian i arystokratów, ważnych dla polskiej kultury, historii i gospodarki.

Kiedy spotkanie?

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie. Wezmą w nim udział Marcin Rosołowski i prof. Lech Królikowski, moderatorką będzie Magda Wodiczko, przewodniczka warszawska i prezes Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.

Organizatorzy szykują niespodziankę: spotkanie uświetni występ Wojciecha Budy, który zagra znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru, pod nóżkie i z biglem;).

Dwie wystawy

W trakcie wydarzenia odbędą się też dwie wystawy. Pierwsza, to przemiany warszawskiej syrenki; herb Warszawy i zmiany, które zaszły na przełomie ostatnich wieków oraz wystawa biograficzna poświęcona Januszowi Żmudzińskiemu, prekursorowi krajoznawstwa PTTK na Mazowszu.

Organizatorami spotkania są Oddział Warszawski PTTK i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl