Spis treści
Książka będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak dziś w atrakcyjny sposób pokazywać historię Warszawy. Gościem specjalnym będzie prof. Lech Królikowski - wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianista i samorządowiec.
„Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku"
To publikacja pokazująca wydarzenia od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3,5 tys. faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności.
Autorami książki są: Marcin Rosołowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, varsavianista oraz bibliofil, który przygotował kalendarium ostatnich siedmiu wieków Warszawy, oraz Arkadiusz Bińczyk, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat przeszłości i publicysta, autor esejów, które pozwalają spojrzeć na dzieje miasta w sposób daleki od stereotypów.
Kilka książek
To kolejna już wspólna publikacja, autorzy "Siedmiu wieków Warszawy" przygotowali też „Poczet przedsiębiorców polskich do roku 1939", czyli historię polskiej gospodarki w biografiach (tłumaczoną na język angielski) oraz „Świat polskiej szlachty" – książkę opisującą sylwetki nietuzinkowych, dzisiaj często zapomnianych ziemian i arystokratów, ważnych dla polskiej kultury, historii i gospodarki.
Kiedy spotkanie?
Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie. Wezmą w nim udział Marcin Rosołowski i prof. Lech Królikowski, moderatorką będzie Magda Wodiczko, przewodniczka warszawska i prezes Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.
Organizatorzy szykują niespodziankę: spotkanie uświetni występ Wojciecha Budy, który zagra znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru, pod nóżkie i z biglem;).
Dwie wystawy
W trakcie wydarzenia odbędą się też dwie wystawy. Pierwsza, to przemiany warszawskiej syrenki; herb Warszawy i zmiany, które zaszły na przełomie ostatnich wieków oraz wystawa biograficzna poświęcona Januszowi Żmudzińskiemu, prekursorowi krajoznawstwa PTTK na Mazowszu.
Organizatorami spotkania są Oddział Warszawski PTTK i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.