W Czerwionce-Leszczynach (pow. rybnicki) padł prawdopodobnie niechlubny rekord stężenia benzenu w atmosferze. Jak donosi fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, w czwartek, 23 sierpnia, w mieście odnotowano 262 µg tej substancji na metr sześcienny powietrza. - Według mieszkańców benzen pochodził z koksowni Dębieńsko. Spółka JSW Koks SA, właściciel zakładu, nie ostrzegła ludzi o zagrożeniu - donosi fundacja.
- To chyba rekord świata, jeśli chodzi o stężenie benzenu w powietrzu. O godzinie 20. stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zarejestrowała 262 µg. Potem było widać i czuć, jak to powoli, z godziny na godzinę, spada – mówi Leszek Machura, szef Stowarzyszenia Proekologicznego Zielone Miasto w Czerwionce-Leszczynach. - I to wszystko zdarzyło się w środku lata, gdy w okolicy nie było żadnej niskiej emisji, na którą dotychczas zrzucano winę – dodaje.
Benzen jest silnie toksyczny i rakotwórczy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie ma bezpiecznych stężeń tego związku dla zdrowia człowieka. Wysokie stężenia benzenu w mieście notowano z różnym natężeniem prawie przez cały sierpień.
- Działająca w Czerwionce-Leszczynach przestarzała koksownia Dębieńsko przeznaczona jest do likwidacji. W maju prezes JSW Koks SA Janusz Adamczyk zapewniał, że firma dokładnie monitoruje proces zamykania produkcji i z odpowiednim wyprzedzeniem będzie reagować i informować miasto oraz mieszkańców o możliwych przekroczeniach stężeń benzenu oraz ewentualnych innych uciążliwościach. Jednak w miniony czwartek ani spółka, ani miasto nikogo nie uprzedzały o niebezpieczeństwie - mówi Michał Zabłocki, rzecznik prasowy ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
- W maju prezes Adamczyk podczas rozmów z nami zobowiązał się do dodatkowej troski o jakość powietrza w mieście w czasie wakacji. Odnotowane wysokie stężenia benzenu zdają się temu przeczyć – dodaje radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Kamila Drzewicka. - Sytuacja zaskakuje tym bardziej, że JSW, a więc spółka-matka JSW Koks SA, w grudniu 2017 r. została wyróżniona wpisem do rankingu RESPECT Index, a więc listy firm odpowiedzialnych społecznie i prowadzących konsekwentne działania na rzecz środowiska naturalnego oraz społeczności lokalnych. Czy to są starania o środowisko i społeczność lokalną? – podkreśla Drzewicka.
Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn oraz Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi od ponad roku aktywnie zabiegają o wcześniejsze zamknięcie zakładu, podkreślając, że każdy dzień pracy koksowni negatywnie wpływa na zdrowie żyjących koło niej ludzi.
Tymczasem dzisiaj, 29 sierpnia, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w związku z występującymi wysokimi stężeniami benzenu, przeprowadzona zostanie kontrola w koksowni Dębieńsko, która potrwa co najmniej do planowanego terminu całkowitego wstrzymana produkcji przewidywanego na 4 września tego roku.
- Podczas kontroli zarząd JSW KOKS S.A. poinformowali WIOŚ w Katowicach, iż zwiększony został nadzór nad trwającymi pracami likwidacyjnymi zakładu, w celu wyeliminowania sytuacji mogących skutkować znaczną emisją zanieczyszczeń - podaje WIOŚ.
WIOŚ w Katowicach otrzymuje z Koksowni meldunki o zakresie planowanych prac i ich przewidywanym oddziaływaniu na środowisko. Z informacji tych wynika, że zwłaszcza 3 września, podczas zatrzymywania opalania baterii koksowniczej, może wystąpić zwiększona emisja zanieczyszczeń do powietrza.
Zgodnie z planem, zakład ma zostać zamknięty 4 września.
Przypomnijmy za Wikipedią: benzen jest jednym z najważniejszych rozpuszczalników i substratów wielu związków w syntezie organicznej, służy m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników, leków, detergentów, pestycydów, a także do otrzymywania aniliny, fenolu czy acetonu. W większych ilościach benzen jest toksyczny. Ma silne właściwości rakotwórcze. Po spożyciu powoduje podrażnienie śluzówki żołądka, mdłości i wymioty. Przy pochłonięciu większych ilości powoduje bóle głowy, drgawki i zgon.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"
