Skrócenie tygodnia pracy. Postulowały to KO i Lewica
We wrześniu 2022 roku przewodniczący PO Donald Tusk powiedział, że „to będzie jego postulat, kiedy wygramy wybory, żeby rozpocząć jak najszybciej pilotaż skróconego tygodnia pracy”. 35-godzinny tydzień pracy to także jeden ze sztandarowych pomysłów Lewicy. W sierpniu ubiegłego roku Adrian Zandberg mówił, że „przez ostatnie dziesięciolecia Polska bardzo mocno się napracowała, ale czas teraz trochę odetchnąć”. – Doprowadzimy i to jest nasze zobowiązanie, do skrócenia czasu pracy w Polsce, stopniowo, krok po kroku, bezpiecznie dla gospodarki, ale dla wszystkich. Doprowadzimy do tego, że pod koniec kolejnej kadencji, tydzień pracy w Polsce będzie wynosił 35 godzin. Doprowadzimy do tego przy utrzymaniu płac – deklarował współprzewodniczący Partii Razem.
Polacy jednym z najbardziej przepracowanych narodów
Obecnie – zgodnie z Kodeksem pracy – czas pracy to maksymalnie osiem godzin na dobę oraz 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym cztery miesięcy). Pracownik na pełen etat tygodniowo pracuje więc 40 godzin – osiem godzin dziennie, średnio 160 godzin miesięcznie.
Oczywiście, to tylko teoria, bo praktyka wygląda tak, że Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów. Jak informowała „Gazeta Wyborcza” z nowego raportu firmy z branży HR Sd Worx wynika, że w pracy po godzinach zostaje 43 proc. z nas. Po raz kolejny przebijamy europejską średnią. W badaniu wzięło udział 18 tys. pracowników z 18 krajów Europy. Wynika z nich, że po godzinach pracuje 40 proc. osób.
Potwierdzają to także dane Eurostatu – jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Bardziej przepracowani od Polaków są tylko Grecy i Rumuni. Według Eurostatu Polacy tygodniowo poświęcają średnio 39,2 godziny na faktycznym wytwarzaniu dóbr lub usług zgodnie ze swoim zatrudnieniem. Pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce w UE. Wyprzedzający nas Grecy, którzy pracują 39,8 godziny oraz Rumuni – 39,5 godziny. Unijna średnia to nieco ponad 36 godzin w tygodniu.
Chcemy pracować krócej. Większość Polaków popiera skrócenie tygodnia pracy
Z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, które przeprowadzono w czerwcu, wynika, że 63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu. 50 proc. uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony czterodniowy tydzień pracy.
Największymi zwolennikami pomysłu skrócenia czasu pracy tygodniowo do czterech dni są osoby młode. Zmianę popiera 61 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia i 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Czterodniowy tydzień pracy popiera 60 proc. osób pracujących na etacie.
Jednak – co ciekawe – 76 proc. ankietowanych wolałoby pracować po 10 godzin dziennie (przez cztery dni w tygodniu) z zachowaniem 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, gdyby czterodniowy tydzień pracy został w Polsce wprowadzony. Z kolei 24 proc. pytanych wolałoby pracować osiem godzin dziennie w zamian za 80 proc. dotychczasowej pensji.
Z badania wynika także, że Polacy dodatkowy dzień wolny chcieliby spędzić z rodziną (35 proc.). 31 proc. ankietowanych wybrałoby wyjazdy i zwiedzanie. 15 proc. zadeklarowało, że będzie prawdopodobnie dorabiać.
Pilotaż skróconego tygodnia pracy w Lesznie
Na pilotaż skróconego tygodnia pracy zdecydował się nowy prezydent Leszna (woj. wielkopolskie), Grzegorz Rusiecki z KO. Od 1 lipca urzędnicy miejscy będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. – To pilotażowe działanie. Najbliższe miesiące pokażą, czy takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na wydajność i efektywność pracy w urzędzie, np. czy liczba obsługiwanych klientów lub wydanych decyzji nie ulegnie zmniejszeniu itp. Będę to monitorować i analizować na podstawie sprawozdań, jakie przygotowywać będą naczelnicy i kierownicy – tłumaczył prezydent miasta.
Przypomniał, że obecnie w Sejmie trwa proces legislacyjny dotyczący zmiany w Kodeksie pracy w zakresie zmniejszenia tygodniowej normy czasu pracy do 35 godzin.
„Wychodzimy naprzeciw tym zmianom i wkrótce sami przekonamy się, czy są one zasadne. Cieszę się, że to właśnie Urząd Miasta Leszna będzie pionierem 35-godzinnego tygodnia pracy i mocno wierzę w to, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy” – mówił Grzegorz Rusiecki.
Tydzień pracy zostanie skrócony? Zapytaliśmy o to wiceministrę Aleksandrę Gajewską
O to, jak w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, idą prace nad skróceniem tygodnia pracy, zapytaliśmy wiceministrę Aleksandrę Gajewską (KO). – Cały czas trwają analizy. Myślę, że jeżeli będziemy decydować się na pilotaże w tym zakresie, to będziemy szukać rozwiązań, które z konkretnymi pracodawcami będą musiały zostać wypracowane. Jeżeli tydzień pracy będzie skrócony, to trzeba będzie w inny sposób podejść do organizacji pracy – powiedziała.
Wiceministra pytana, czy MRPiPS bliższa jest koncepcja 35-godzinnego tygodnia pracy czy czterodniowego tygodnia pracy, przyznała, że „na stole są dwa warianty – czyli skrócenie o godzinę codziennie wymiaru pracy albo skrócenie o jeden dzień”. – Jeśli zmiany wejdą w życie, to każdy pracodawca będzie musiał skrócony czas pracy jakoś wśród pracowników zmianowo ułożyć – mówiła.
Podkreśliła, że ministerstwo analizuje skrócenie tygodnia pracy „pod wszelkimi względami”, bo – jak przyznała Aleksandra Gajewska – „to gigantyczna zmiana”. Przypomniała, że w Lesznie nowy prezydent Grzegorz Rusiecki (KO) że wprowadza od 1 lipca skrócony dzień pracy w do 7 godzin dziennie w urzędzie. – Pilotaże skróconego czasu pracy są już w różnych prywatnych firmach – dodała.
Aleksandra Gajewska przyznała, że MRPiPS się tym pilotażom przygląda po to, „by wyciągać wnioski i patrzeć, w których branżach uda się takie zmiany przeprowadzić”. – Kwestia „work-life balance” pojawia się bardzo często. Polacy są narodem, który jest przepracowany. Pracujemy bardzo ciężko. Jesteśmy w czołówce, jeżeli chodzi o liczbę przepracowanych godzin. Dlatego warto się nad tym problemem pochylać, ale z głową i w konsensusie oraz w dialogu z pracodawcami, tak by rozwiązania, które będą wprowadzane, były adaptowane w odpowiedni sposób”.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?