Ślubowanie Moniki Pawłowskiej
W środę 6 marca, podczas pierwszego dnia 7. posiedzenia Sejmu X kadencji odbyło się ślubowanie Moniki Pawłowskiej.
Posłanka jeszcze w lutym ogłosiła, że zamierza objąć mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Pawłowska zasiadała również w Sejmie IX kadencji. Początkowo reprezentowała Wiosnę, a do parlamentu dostała się z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W przeszłości kierowała również biurem poseł SLD Stanisławy Prządki. Była też wiceprzewodniczącą Forum Równych Szans i Praw Kobiet na Lubelszczyźnie. W trakcie IX kadencji, w marcu 2021, porzuciła Wiosnę na rzecz Porozumienia. Pół roku później przystąpiła jednak do Prawa i Sprawiedliwości — zarówno do partii, jak i do jej klubu parlamentarnego.
Mariusz Kamiński utracił mandat
W wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku Monika Pawłowska startowała z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 7. Wówczas zajęła miejsce za Mariuszem Kamińskim, który po raz kolejny dostał się do Sejmu i złożył ślubowanie poselskie.
Decyzja sądu okręgowego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2023 roku skazała jednak prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tak zwaną aferą gruntową. Po tej decyzji sądu marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów skazanych posłów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W ten sposób szansę na zajęcie miejsca w Sejmie zyskała Monika Pawłowska. Nie podoba się to znacznej większości polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy uważają, że mandaty Kamińskiego i Wąsika cały czas obowiązują.
Ugrupowanie groziło posłance przed podjęciem decyzji wyrzuceniem z partii i nieprzyjęciem jej do klubu poselskiego. Pawłowska w rozmowie z rmf24.pl stwierdziła natomiast, że jeżeli jej klub "nie będzie wyrażał zgody na to, żebym do niego przystąpiła, to zostanę posłem niezrzeszonym".
jg