Specjalne posiedzenie Sejmu i ustawa o walce z koronawirusem
W poniedziałek, 2 marca 2020 roku, na specjalnym posiedzeniu Sejmu, ustawa dotycząca koronawirusa została przyjęta. Jej inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda, który poprosił marszałek Elżbietę Witek o zorganizowanie go w związku z epidemią koronawirusa.
Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...
Projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" złożył rząd Mateusza Morawieckiego.
Istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego - uzasadnienie ustawy
- W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego stanowiące uzupełnienie podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - czytamy w uzasadnieniu.
Co zakłada ustawa o walce z COVID-19?
Na przykład daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej w określonym czasie. Wprowadza możliwość zastosowania obowiązkowej hospitalizacji dla osób chorych. Zapewnia też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
Memy o koronawirusie i kwarantannie obnażają prawdziwe uczuc...
Oto punkty, które wprowadzają największe zmiany w życiu Polaków
Najważniejszą kwestią, jaką zawiera ustawa zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest możliwość wprowadzania w związku z epidemią COVID-19 rozwiązań, które mocno zaingerują w życie Polaków. Wybraliśmy kilka z nich i prezentujemy je poniżej.
- Art. 10. 2. daje Prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają. "Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia"
- Art.11 zakłada, że "do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustawy": o prawie budowlanym, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ochronie i opiece nad zabytkami
- Art. 13 mówi o tym, że "Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami"
- Art. 14 przewiduje analogicznie, że "zarządzający lotniskiem, zarządzający dworcem kolejowym, przewoźnik lotniczy, kolejowy lub drogowy, nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami[/b] władz publicznych mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19, w szczególności za brak możliwości przewozu".
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik
Ustawa zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zakłada również zmiany w wielu obowiązujących już aktach prawnych. W tym dotyczy to ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Art. 34. mówi: "1. W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji"
Nowością jest art. 44, który mówi o tym, że do dyspozycji głównego inspektora sanitarnego lub wojewody będzie można przekazać oddziały lub pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Żołnierze mogą podejmować: "działania związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, stanem epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej"
W tej samej ustawie dopisuje się również art. 46. Tam według wydanego rozporządzenia będzie można ustanowić:
- ograniczenia, obowiązki i nakazy, o których mowa w art. 46 ust. 4
- czasowe ograniczenie działalności określonych przedsiębiorców
- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły
- obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
- obowiązek poddania się kwarantannie
- miejsce kwarantanny
- zakaz opuszczania miejsca kwarantanny
- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia
- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów
- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach
- zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
- nakaz określonego sposobu przemieszczania się
NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
