Specustawa powodziowa wejdzie w życie już w sobotę. Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez powódź?

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z usuwaniem skutków powodzi. Przepisy, specustawy powodziowej, które zakładają m.in. wsparcie dla kredytobiorców i zasiłek losowy na potrzeby edukacyjne dzieci, wejdą w życie w sobotę.

Specustawa powodziowa. Co zakłada?

Zgodnie z ustawą poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez Fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy.

Ustawa zawiera też m.in. pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały wskutek powodzi. Nowelizacja przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.

Umożliwia też zawieszenie postępowania cywilnego lub sądowo-administracyjnego z urzędu w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu, a także zawieszenie biegu terminów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych (np. wniesienie odwołania, zażalenia, skargi, sprzeciwu).

Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi

Specustawa zawiera też przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów popowodziowych. Znalazł się w niej też mechanizm pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Mają oni otrzymać 16 tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześniej. Pomocą objęci zostaną prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, pracodawcy i przedsiębiorcy prowadzący tzw. działalność sezonową, czyli osoby korzystające z umowy-zlecenia.

Pułap wsparcia dla jednego przedsiębiorcy określono na milion złotych, a na pomoc dla dotkniętych przez powódź firm zarezerwowano miliard złotych. Nowela przewiduje też zwiększenie do tysiąca złotych zasiłku dla rodziny lub osoby samotnie gospodarującej poszkodowanej w wyniku powodzi w celu pokrycia kosztów zużycia energii elektrycznej lub paliwa niezbędnych do osuszenia pomieszczeń zajmowanych przez tę rodzinę lub osobę.

Na ten cel przeznaczone mają być dodatkowe pieniądze z budżetu państwa w kwocie 25 mln zł, pochodzące z rezerwy celowej. Zgodnie z projektem pracownik poszkodowany w powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków żywiołu. Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego urlopu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ustawa wchodzie w życie w sobotę. W czwartek wieczorem podpisał ją prezydent.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trudne pytania.
1. Czy to prawda że pomoc Państwa będzie pomniejszona na odbudowę domu o wypłatę z prywatnego ubezpieczenia ?

2. Czy to prawda że pomoc od państwa ma być opodatkowana jako przychód ?

3. Jaką rolę w specustawie odegrał pan Kierwiński ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl