Spis treści
Posiedzenie rządu ws. powodzi
Po godz. 12 rząd zebrał się na posiedzeniu, na którym ma przyjąć tzw. specustawę powodziową, wprowadzającą zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Chodzi m.in. o wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur dotyczących wydawania decyzji ws. usuwania skutków powodzi czy dodatkowe zasiłki.
Posiedzenie wyjątkowo rozpoczęło się od części jawnej, podczas której głos zabrał premier Donald Tusk. "Na posiedzeniach rządu przez najbliższych kilka tygodni chcemy rozpoczynać prace od takiej odprawy sztabowej związanej z sytuacją powodziową" - zapowiedział szef rządu.
Zanim przekazał głos pozostałym członkom Rady Ministrów, Tusk odniósł się do najważniejszego punktu wtorkowego posiedzenia, czyli specustawy powodziowej, wskazując, że mowa o "stu stronach poprawek", które udoskonalają dotychczas obowiązujące prawo.
- W sprawie skali tej pomocy, jeśli chodzi o samą pomoc w trakcie powodzi i ten plan, który przygotowujemy, +Odbudowa plus+, to w tej chwili - łącznie ze środkami europejskimi - zakładamy, że będziemy w stanie mobilizować do 23 mld zł - powiedział, podkreślając, że nie oznacza to, że wszystkie te środki trzeba od razu wydać.
Zasiłki dla rodzin dotkniętych powodzią
Według stanu na godzinę 8 rano we wtorek blisko 20 tys. rodzin poszkodowanych w powodzi otrzymało zasiłki - przekazał podczas posiedzenia Rady Ministrów szef MSWiA Tomasz Siemoniak
Minister spraw wewnętrznych podczas posiedzenia rządu podkreślił, że ważnym elementem działania resortu jest uruchamianie środków pomocowych dla osób poszkodowanych powodzią.
- Środki uruchomione na różne cele, wspólnie z ministrem finansów, przez MSWiA to jest w tym momencie 564 mln 804 tys. zł - przekazał.
Wojsko przesuwa się z falą powodziową
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w zwalczanie skutków powodzi nieustannie zaangażowane są wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Pomagają dotkniętej i zagrożonej powodzią ludności, jak również zabezpieczają kolejne miejscowości przed zalaniem poprzez umacnianie wałów przeciwpowodziowych.
- W miarę przesuwania się fali przesuwamy również siły i środki do zabezpieczenia wałów - powiedział wicepremier.
Zaznaczył, w uporządkowanie terenu, sprzątanie, udrożnienie ciągów komunikacyjnych szczególnie zaangażowane są wojska inżynieryjne. Przypomniał, że wojsko otworzyło szpital polowy Nysie (woj. opolskie), który do tej pory przyjął już ponad 300 pacjentów. Dodał, że na zalanych w ostatnich dniach terenach działa 18 zespołów zajmujących się dezynfekcją oraz dziewięć grup inżynieryjnych. Łącznie w akcję zaangażowano do tej pory 26 tys. żołnierzy.
Minister spraw wewnętrznych i administracja Tomasz Siemoniak zaznaczył, że Państwowa Straż Pożarna wspólnie z wojskiem skupia się na "bieżącej fali kulminacyjnej idącej przez Odrę".
- Przesuwamy tutaj siły i środki, przesuwamy śmigłowce, przesuwamy różnego rodzaju sprzęt - wymieniał.
Kolejny cel, jak tłumaczył, to przywracanie normlanego funkcjonowania w poszkodowanych gminach i wsparcie mieszkańców. Dodał, że zaangażowanie na tych obszarach nie ulega zmniejszeniu - cały czas działa tam 25 tys. strażaków i policjantów. - Do dwóch, w tej chwili trzech województw, zostały skierowane dodatkowe siły - wyjaśnił.
Rząd przyjął projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi
Rząd przyjął projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Projekt nowelizacji ustawy z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi zawiera propozycje zmian przepisów mających na celu wsparcie zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodzi we wrześniu br.
Zawarte w nim propozycje to m.in.: przyznanie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, udogodnienia pracownicze, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek, 26 września.
IMGW: obciążenie wałów przeciwpowodziowych jest bardzo duże
Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podkreślił we wtorek, że obciążenie wałów przeciwpowodziowych jest bardzo duże. Podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu mówił o tym, że trzeba zwracać uwagę na każdą miejscowość na drodze fali kulminacyjnej, szczególnie na te mniejsze.
Czerniawski wskazywał, że obciążenie wałów jest bardzo duże. "W tej chwili ta fala jest dość długa i utrzymuje się prawie dwie doby. Im dalej od Wrocławia, tym ta fala będzie dłuższa. W związku z tym praktycznie każda miejscowość znajduje się w stanie zagrożenia, trzeba na każdą miejscowość zwracać uwagę" - podkreślił dyrektor IMGW.
Dodał, że szczególną uwagę trzeba zwracać na mniejsze miejscowości, które nie są tak dobrze chronione, jak większe miejscowości.
Jednocześnie przekazał, że we Wrocławiu obserwowany jest już wyraźny spadek wody oraz że należy spodziewać się spadku poniżej stanu alarmowego w takich miejscowościach jak np. Brzeg Dolny, Malczyce, Ścinawa czy Głogów.
Sytuacja zagrożenia - jak mówił - istnienie w Krośnie Odrzańskim i Białej Górze.
Źródło: