Śpiewniki w dłoniach, korony na głowach. Przez Poznań przeszedł Orszak Trzech Króli

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Orszak Trzech Króli w Poznaniu
Orszak Trzech Króli w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Z placu Wolności do Betlejem na Starym Rynku. Taka drogę przebył w świąteczną sobotę Orszak Trzech Króli. Uczestniczyło w nim tysiące poznaniaków, wśród nich głównie rodziny z dziećmi. Jak mówią - ważna jest dla nich pielęgnacja takich tradycji.

Dźwięk kolęd dobiegał z placu Wolności już od godz. 11. Wtedy wolontariusze zaangażowani w organizację orszaku zaczynali rozdawać śpiewniki i korony pierwszym poznaniakom pojawiającym się na placu.

Od początku duże zainteresowanie dzieci wzbudzały konie, które godzinę później wzięły udział w przemarszu.

- Większą atrakcją są chyba na razie tylko wszechobecne koguty policyjne - śmiała się Katarzyna Dybiona, poznanianka, która orszak przyszła zobaczyć z wnukiem. I dodała: - Należy podtrzymywać tradycję, a świetnym sposobem na przekazanie jej młodym pokoleniom są właśnie takie atrakcje. Żałuję tylko, że przemarsz nie zaczyna się godzinę wcześniej, bo wtedy moglibyśmy zobaczyć z wnukiem całość. A tak musimy powoli wracać do domu.

Jednak tysiące poznaniaków zdecydowało się zobaczyć orszak do końca, a nawet przejść wraz z nim do Betlejem zorganizowanym na Starym Rynku. Pojawiali się oni całymi rodzinami.

- Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, bo zachęciły nas filmiki z poprzednich lat. Dzieciom bardzo podobają się korony i śpiewniki. Sama pochodzę z bardzo wielokulturowych terenów. Mieszka tam dużo grekokatolików. Oni święta obchodzą dopiero dziś. Myślę, że powinniśmy o tym pamiętać i cieszę się, że to dzień wolny - tłumaczyła nam Anna Blacha, dziś mieszkająca w Poznaniu. Na placu Wolności zjawiła się z Arianą, Magdą i Piotrem, czyli swoimi dziećmi.

Przemarsz rozpoczął się o godz. 12. Wcześniej jednak głos zabierali zaproszeni goście.

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w ósmym już orszaku. Wpisuje się on w historię hołdu złożonego Bogu. Od niego rozpoczęła się misyjna działalność Kościoła - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki. I zaznaczył, że choć właśnie ten aspekt misji Kościoła w zależności od lat - raz jest słabiej, a raz silniej widoczny, to pamiętać należy, że Chrystus zawsze jest ten sam.

Po wyruszeniu orszaku z placu Wolności tłumnie ruszyli za nim widzowie. Aktorzy odegrali scenę przemarszu Trzech Króli. Wielu z nich na co dzień występuje w widowisku Orzeł i Krzyż Parku Dzieje.

Podobne Orszaki Trzech Króli przechodzą dziś w ponad połowie większych polskich miast. Od kilku lat staje się to nowym, coraz popularniejszym sposobem świętowania 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli.

- Bardzo nas to cieszy. W dzień wolny, tak jak ten można po prostu wypoczywać leżąc na kanapie, ale można też przyjść w miejsce takie jak to i spędzić go w niepowtarzalny sposób - mówili prowadzący dzisiejszą imprezę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śpiewniki w dłoniach, korony na głowach. Przez Poznań przeszedł Orszak Trzech Króli - Głos Wielkopolski

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Swarożyc
Ja się nigdzie nie wybieram, to mój kraj. Nie przypominam sobie by Słowianie, kiedykolwiek egzystowali w Belgii, zatem dlaczego mam się tam udać?
m
małpa w czerwonym
gdyby tak z kilkunastu czarnoskórych katolików wzięło udział w tych śmiesznych uroczystościach. Kilka razy widziałem kilkuletnie dzieci, które na widok murzyna naśladowały małpę.
31 węzłowy Burke
Hahahaha! Dobre!!! Przypominam że w Poznaniu jest rasistowska i ksenofobiczna ul. Czarnucha. I Czarna Rola. Głosie Wlkp! I wy to tolerujecie? Co jest? Popieracie rasizm?31
k
krzysztof
A co Ty rozumiesz przez: myślenie? małego Polaka? i tolerancję? - ten ostatni - ulubiony termin nienawidzących wszystkich oprócz siebie lewaków
x
xymox
To impreza dla ludzi związanych mocno z religią katolicką oraz Jej nowymi zwyczajami ( orszaki te zostały w Polsce uruchomione raptem kilkanaście lat temu - podobnie w Posznaniu).
Jest to również okazją jak czytam, do udziału we wspólnocie "nowych poznaniaków" pochodzących z obcych tutaj kręgów kultury Ściany Wschodniej.
I to cieszy bardziej niż próby zmiany mentalości tego miasta przez przybyszów tego typu.
j
ja poznaniak
@mako
Typowe myślenie "małego Polaka" - jak mówi się prawdę to zaraz jest to antypolska propaganda
m
mako
a nie tolerancyjny ? jak coś piszesz to tez poczytaj trochę a nie powtarzaj antypolskiej [propagandy11
m
mako
mam nadzieję że takie nienawistne bezmózgi jak TY w końcu opuszcza Polskę i najlepiej w kierunku dzielnicy Molenbeek w Brukseli .
j
ja poznaniak
@ mako
"Polska krajem tolerancyjnym" - od kiedy?
Zanim napiszesz coś o "Polsce tolerancyjnej" to najpierw trochę poczytaj, później pomyśl a dopiero potem napisz komentarz
A
Anatol
"Uczestniczyło w nim tysiące poznaniaków, wśród nich głównie rodziny z dziećmi. Jak mówią - ważna jest dla nich pielęgnacja takich tradycji"

Z tą tradycją to lekka przesada

Orszak Trzech Króli to jasełka które z Hiszpanii do Polski trafiły w roku 2004 i odbywały się w szkołach prowadzonych przez Stowarzyszenie Sternik, a w roku 2008 "wyszedł na ulicę" (pomysłodawcą był dyrektor Teatru Buffo - Jerzy Stokłosa oraz dyrektor Stowarzyszenia Sternik - Piotr Podgórski), dopiero później do tych jasełek "podłączył" się kościół
S
Swarożyc
Poproszę o informację, kiedy cały ten orszak opuści Polskę wraz z wszystkimi klechami. Kierunek Azja Mniejsza.
m
małpa w czerwonym
nie był czarnoskóry ?
m
mako
Jak widać radujmy się - jak widać wbrew oszczerstwom jesteśmy krajem wolnym jak ktoś chce może sobie pójść na paradę tęczową z prezydentem Jaśkowiakiem , jak ktoś chce może iść na marsz Trzech Króli , na marsz Wyklętych i jest dobrze ! O to właśnie chodzi i dajmy przykład Europie że Polska jest krajem tolerancyjnym i wolnych obywateli!!
Wróć na i.pl Portal i.pl