Zdjęcie podarowanej księgi zamieścił dziennikarz katolickiego dziennika „La Croix” Loup Besmond de Senneville.
„Zakończyła się rozmowa z Emmanuelem Macronem, trwała 55 minut. Prezydent podarował papieżowi wydanie ‘Projektu wieczystego pokoju’ Immanuela Kanta z 1796 roku” – napisał na Twitterze.
Stronę tytułową widać również na nagraniu z wizyty francuskiego prezydenta w Stolicy Apostolskiej, około 37 sekundy.
Na stronie tytułowej widnieje pieczątka „Czytelnia Naukowa we Lwowie”. Było to pierwsze polskie studenckie towarzystwo naukowe, założone w 1867 roku, zrzeszające studentów lwowskich uczelni, głównie Uniwersytetu Jana Kazimierza, dziś Lwowskiego Uniwersytetu Naukowego im. Iwana Franki. Działało do wybuchu II wojny światowej.
Książka ze Lwowa w paryskiej księgarni?
Jak dodał inny francuski dziennikarz Arnaud Bedat, książka miała zostać zakupiona... w jednej z paryskich księgarń.
„Ten rzadki egzemplarz pierwszego wydania Kanta, podarowany papieżowi Franciszkowi, został kupiony za 2,5 tysiąca euro w księgarni Hatchuel w Paryżu” – czytamy.
Jak można przeczytać na stronie internetowej tej księgarni, specjalizuje się ona w „białych krukach”, czyli trudno dostępnych i bardzo poszukiwanych wydaniach.
Jak pisze dalej Bedat, książka mogła trafić do Francji na przełomie XIX i XX wieku. Tak widniało w jej opisie na stronie księgarni.
„Według opisu na stronie księgarni Hatchuel, ten egzemplarz był we Francji bardzo długo. Prawdopodobnie trafił to księgarza Luciena Bodina przy Quai des Grands-Augustins (na to wskazuje wpis wewnątrz okładki) około roku 1900” – napisał dziennikarz.
Wywiezione zbiory lwowskich bibliotek
Lwów w 1939 roku zajęli Sowieci, jednak po upadku paktu Ribbentrop-Mołotow między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Sowieckim dwa lata później, do miasta wkroczyli Niemcy.
Gdy ruszyła sowiecka kontrofensywa i Lwów zaczął być bombardowany, zaczęto wywozić z miasta zbiory biblioteczne uczelni. Jak policzył ukraiński historyk Ihor Cependa, z samego tylko Uniwersytetu Lwowskiego wywieziono niemal 95 tysięcy tomów, w tym oryginalne i bezcenne inkunabuły i rękopisy.
Zbiory lwowskich bibliotek akademickich i naukowych były jednymi z największych w II Rzeczpospolitej. Większe zasoby posiadały jedynie warszawskie oraz krakowskie placówki, choć w niektórych dziedzinach to Lwów przesuwał się na drugie miejsce.
Wizyta Emmanuela Macrona w Rzymie
Watykańskie biuro prasowe poinformowało w komunikacie, że tematem rozmów Macrona w Sekretariacie Stanu była wojna na Ukrainie, a zwłaszcza sytuacja humanitarna w tym kraju. Dyskutowano także o Kaukazie Południowym, Bliskim Wschodzie i Afryce.
Po audiencji w Watykanie Emmanuel Macron udał się na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. W niedzielę rozmawiał z nową premier Giorgią Meloni, której rząd został zaprzysiężony dzień wcześniej.
Źródła: i.pl, PAP
mm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?