Sprawdzian szóstoklasisty 2016 | Test 6-klasisty 2016
Zadania z języka polskiego i matematyki mają formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z języka obcego nowożytnego mają formę zamkniętą. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. W zadaniach otwartych zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Szóstoklasista przystępuje do sprawdzianu z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
Sprawdzian szóstoklasisty 2016 | Test 6-klasisty 2016
Źródło: gazetalubuska.pl/x-news
Sprawdzian szóstoklasisty 2016 | Harmonogram
- 09:00 | egzamin z języka polskiego i z matematyki - czas: 80 minut
- 10:20 - 11:45 | przerwa w sprawdzianie szóstoklasisty
- 11.45 | egzamin z języka obcego nowożytnego - czas: 45 minut
Uczniowie szóstych klas szkół podstawowych na zeszłorocznym Sprawdzianie Szóstoklasisty 2015 w jednym z zadań musieli przeczytać fragment artykułu "Słoń i inne mądrale" autorstwa Magdaleny Frender-Majewska. Artykuł, który uczniowie musieli przeczytać pochodził z tygodnika "Newsweek". "Zwierzęta są inteligentniejsze, niż dotąd sądzono. Do ekstraklasy intelektualistów ostatnio dołączył słoń, ale nawet kura ma łeb nie od parady i zdolności do arytmetyki. Najnowsze badania naukowe pokazują, że słonie wraz z szympansami i delfinami stanowią pierwszą ligę najinteligentniejszych stworzeń.
Badacze z Hunter College w Nowym Jorku przez kilka miesięcy obserwowali siedmioletniego słonia o imieniu Kandula w Smithsonian National Zoo w Waszyngtonie. W ramach eksperymentu uczeni pod sufitem słoniarni zawiesili pyszny owoc na tyle wysoko, by zwierzę nie mogło strącić go trąbą" - czytam w tekście "Słoń i inne mądrale" autorstwa Magdaleny Frender-Majewska opublikowanym w "Newsweeku". Uczniowie w pierwszej części Sprawdzianu Szóstoklasisty 2015 musieli także napisać opowiadanie ma temat "Tajemnicze pudełko" oraz przeczytać komiks o dwóch malarzach, którzy założyli się między sobą o to, który z nich lepiej maluje. Wśród poleceń dotyczących komiksu należało m.in. nadać mu tytuł, a także wyjaśnić, dlaczego jeden z malarzy uznał, że drugi jest lepszy.
W pierwszej części Sprawdzianu Szóstoklasisty 2015 uczniowie zmierzyli się także z zadaniami z matematyki i historii. W części matematycznej uczniowie zmierzyli z procentami i ułamkami oraz zadaniami ze skali. Sprawdzono także ich wiedzę dotyczącą geometrii. Szóstoklasiści musieli m.in. policzyć sumę długości trzech narysowanych odcinków, a potem podać, ile ta odległość wynosi w rzeczywistości (na obrazku podana była skala) oraz musieli policzyć ile SMS-ów w tygodniu wysłał dziecko.
Musieli policzyć, ile pieniędzy wydał przez tydzień, wiedząc, że wysłanie SMS-a w dni robocze kosztuje 16 groszy, a w weekend SMS-y są darmowe Egzamin sprawdza kompetencję ucznia w zakresie czytania, pisania, liczenia, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Na wynik Sprawdzianu Szóstoklasisty 2015 będzie składał się: wynik z pierwszej części sprawdzianu (ogólny oraz szczegółowe wyniki z matematyki i języka polskiego), wynik z drugiej części sprawdzianu szóstoklasisty (wynik sprawdzianu z języka obcego nowożytnego).