Podczas dwumiesięcznych obrad zaledwie dwa razy użyto okrągłego stołu: 6 lutego – podczas posiedzenia inaugurującego i 5 kwietnia – na zamknięcie obrad? Przy Krakowskim Przedmieściu w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego, dziś zwanego Prezydenckim, naprzeciwko siebie zasiedli Lech Wałęsa i gen. Czesław Kiszczak, a między nimi przedstawiciele stron. Łącznie 58 osób - czytamy na stronie ECS w Gdańsku.- Na granicy styku obu delegacji z jednej strony posadzono przedstawicieli Kościołów katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a z drugiej mecenasa Władysława Siłę-Nowickiego. Opozycjoniści żartowali: „Nasz jest Siła, ich Nowicki”. Właściwe negocjacje dotyczące gospodarki i polityki społecznej, reform politycznych i pluralizmu związkowego toczyły się przy tzw. stolikach oraz wielu podstolikach. W negocjacje zaangażowanych było ponad 700 osób.
5 kwietnia podpisano porozumienia, które zapoczątkowały zmianę ustroju w Polsce i dowiodło, że rewolucja może przebiegać w sposób pokojowy i na drodze dialogu. Pierwsze częściowo wolne wybory odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przegrała, w czego następstwie powstał pierwszy po II wojnie światowej niekomunistyczny rząd.
O tym i o emocjach, jakie towarzyszyły tamtym chwilom opowiadał dzisiaj prof. Aleksander Hall, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. ZOBACZ naszą fotograficzną relację z tego wydarzenia.
Stała wystawa ECS w Gdańsku. Aleksander Hall, uczestnik obra...
Aleksander Hall - historyk, uczestnik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założyciel i lider Ruchu Młodej Polski, redagował pismo „Bratniak”, w Sierpniu ‘80 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Orderem Orła Białego (2010).