Przypomnijmy: Walczące z „promocją homoseksualizmu” Centrum Życia i Rodziny zarzuca taką promocję ZHP. Autorzy petycji do władz związku szczególnie krytykują Chorągiew Łódzką, bo ta zorganizowała spotkanie z aktywistami ruchu LGBT i edukatorami seksualnymi, a także współpracowała z Grupą Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza. Do tego dochodzi opublikowanie przez ZHP, wydanego w Łodzi, podręcznika dla drużynowych, zgodnie z którym "„także osoby nieheteronormatywne (czyli homo i biseksualiści) mogą być członkami ZHP oraz zdobywać kolejne stopnie i funkcje”.
O akcji "Tęczowe ZHP", w ramach której powstała petycja, napisaliśmy we wtorek (25 września).
Przeczytaj: Harcerze z Łodzi oskarżani o "promocję homoseksualizmu"
W środę otrzymaliśmy stanowisko ZHP, przekazane przez hm. Martynę Kowacką, rzeczniczkę prasową związku.
- "Jesteśmy bardzo zasmuceni tą inicjatywą, zwłaszcza że cytowana petycja w wielu miejscach przeinacza fakty lub wręcz mija się z nimi. Nie zgadzamy się z tezami przedstawionymi przez inicjatorów petycji. Nie będziemy jednak prowadzić polemiki za pomocą mediów. Obawiamy się, że wpłynie to negatywnie na naszą codzienną pracę wychowawczą, prowadzoną w bardzo zróżnicowanych środowiskach w całej Polsce. Wychowujemy młodzież w duchu braterstwa, służby i stałej pracy nad sobą — wychowujemy odpowiedzialnych patriotów".
Rzeczniczka ZHP przysłała także odpowiedź na pytanie, czy związek spełni postulaty z petycji, czyli zaprzestanie współpracy z organizacjami „promującymi homoseksualizm”.
- "Z autorami petycji fundamentalnie mijamy się we wrażliwości na drugiego człowieka. Nie promujemy homoseksualizmu, bo nie to jest naszą misją. Mówimy młodym ludziom: W swoim życiu spotkasz ludzi, którzy mogą żyć inaczej niż Ty — szanuj ich. Ale mówimy im także: Kochaj swoją Ojczyznę, bądź aktywnym patriotą. Jeżeli jesteś osobą wierzącą — wykonuj obowiązki wynikające z wyznawanej religii, pielęgnuj swoją wiarę".