Stefan Anhem – Motyw X. Mały Syryjczyk zamordowany w pralce

Jerzy Doroszkiewicz
Stefan Ahnhem od ponad dwudziestu lat pracuje jako scenarzysta telewizyjny i filmowy. Jest autorem scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze. Zadebiutował Ofiarą bez twarzy, która spotkała się z fantastycznym przyjęciem, a jej prawa sprzedano do dwunastu krajów. Dziewiątym grobem tyko umocnił swoją pozycję jednego z najciekawszych pisarzy skandynawskich. W przygotowaniu czwarta część zmagań Fabiana Riska z przestępczością. Sprzedano także prawa filmowe.
Stefan Ahnhem od ponad dwudziestu lat pracuje jako scenarzysta telewizyjny i filmowy. Jest autorem scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze. Zadebiutował Ofiarą bez twarzy, która spotkała się z fantastycznym przyjęciem, a jej prawa sprzedano do dwunastu krajów. Dziewiątym grobem tyko umocnił swoją pozycję jednego z najciekawszych pisarzy skandynawskich. W przygotowaniu czwarta część zmagań Fabiana Riska z przestępczością. Sprzedano także prawa filmowe. Wydawnictwo Marginesy
Stefan Anhem to znakomity twórca mrocznego kryminału. W wypadku „Motywu X” przymiotnik skandynawski naprawdę ma sens.

Stefan Anhem wie, jak wzbudzić grozę. Najpierw ktoś w pralni na parterze taniego bloku znajdzie ciało małego Syryjczyka wrzuconego do pralki. Fala radości rozleje się wśród szwedzkich rasistów i neonazistów. Co ciekawe, sami podpalą swoją siedzibę, a wszystko po to, by wzbudzić nienawiść do imigrantów.

Czytelnik szybko jednak zorientuje się, że śmierć Syryjczyka była tylko dziełem chorego umysłowo zabójcy, zaś problem odradzającego się nazizmu jest bardzo prawdziwy, a szwedzcy wielbiciele faszyzmu nie zawahają się podnieść ręki na policjantkę na służbie.

Znany już z wcześniejszych kryminałów Fabian Risk tym razem będzie musiał nawet wystąpić w stroju Adama w klubie swingersów, będzie walczył o odbudowanie relacji z córką, którą postrzelił bandyta, aż zapadła w śpiączkę, wreszcie okaże się, że i jego syn do świętych nie należy. Zatem sprawy osobiste policjantów, na czele z alkoholizmem szefowej, też mają w „Motywie X” poczesne miejsce. A jednocześnie czytelnik zdaje sobie sprawę, że tylko cud może naprowadzić szwedzkich policjantów na ślad zabójcy psychopaty. Bo co kieruje jego ruchami, dowiaduje się znacznie wcześniej. I to też świetnie opisany element tej kryminalnej układanki.

Natężenie czystego zła w połączeniu z rasizmem i neofaszyzmem daje podczas lektury „Motywu X” niezły ładunek emocji. Dobrze, że to tylko książka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl