"Stop" budowie odlewni w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie. Mieszkańcy protestują, blokują drogę, pojawiła się nowa petycja do prezydenta

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mieszkańcy Tucznawy 18 stycznia blokowali w proteście przeciwko budowie odlewni drogę wojewódzką 796 do Zawiercia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy Tucznawy 18 stycznia blokowali w proteście przeciwko budowie odlewni drogę wojewódzką 796 do Zawiercia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Kwiatkowski
Mieszkańcy dzielnicy Tucznawa w Dąbrowie Górniczej sprzeciwiają się budowie nowej odlewni żeliwa na terenie strefy gospodarczej. Fabrykę chce wybudować Brembo, zapewniając, że wykorzystane, nowoczesne technologie nie będą szkodzić środowisku i mieszkańcom. Dąbrowianie nie wierzą jednak w te obietnice. W styczniu br. blokowali przejazd DK796, a teraz zbierają podpisy pod specjalną petycją do władz miasta.

„Nie” dla odlewni w Dąbrowie Górniczej: każdy może podpisać petycję

Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy tej tzw. zielonej dzielnicy, podkreślając, że dotychczas w strefie nie było takiego zakładu, którego funkcjonowanie będzie miało tak wielki wpływ na ich codzienne życie.

Nie chcą ponad 40-metrowego komina za oknami. Boją się o zdrowie swoje i swoich dzieci. Zwłaszcza, co podkreślają, fabryka stanie na terenie oddalonym 280 metrów od zabudowań i niecałe 400 metrów od miejscowej szkoły i przedszkola. Kilka domów i garaży popękało już od prac niwelacyjnych terenu pod przyszłą odlwenię z wykorzystaniem ładunków wybuchowych. Zdaniem dąbrowian będzie teraz już tylko gorzej.

Brembo wiosną 2023 roku kupiło działkę w strefie inwestycyjnej w Tucznawie z zamiarem rozwoju swojej linii produkcyjnej, bo główna siedziba firmy w tym mieście znajduje się przy ul. Roździeńskiego.

Mieszkańcy cały czas nie zgadzają się na nową inwestycję. Wielokrotnie już protestowali, a teraz zbierają podpisy pod oficjalną petycją w tej sprawie, która ma trafić do prezydenta Dąbrowy Górniczej.

- Nie możemy pozostać bierni. Musimy działać i pokazać, że dobro mieszkańców jest wartością nadrzędną. Im więcej osób podpisze naszą petycję, tym większy będzie odzew społeczny i poparcie naszych działań. Już teraz spotykamy się z wyrazami wsparcia mieszkańców całej Dąbrowy Górniczej, nie tylko tych, którzy narażeni będą na działalność planowanej odlewni. Staramy się rozmawiać z przedstawicielami Brembo i władzami miasta, ale nikt na razie nie rozwiał naszych obaw, co do przyszłej działalności odlewni. Dlatego będziemy dalej protestować – podkreśla Bartosz Sobczyk ze Stowarzyszenia Forum Terenów Zielonych.

Autorem petycji jest Stowarzyszenie Forum Terenów Zielonych i grupa mieszkańców Tucznawy, która aktywnie działa na rzecz powstrzymania budowy odlewni żeliwa na terenie strefy ekonomicznej w Tucznawie.

- Rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej. Celem akcji jest zebranie jak największego poparcia społecznego wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej w celu pokazania sprzeciwu wobec budowy kolejnej odlewni żeliwa w naszym, już tak mocno zanieczyszczonym mieście. Budujemy ruch ludzi, którzy ochronę środowiska i zmiany klimatyczne traktują priorytetowo – zadeklarowali inicjatorzy tego przedsięwzięcia.

Akcja będzie prowadzona hybrydowo. Podpisy będą zbierane w internecie, ale również tradycyjnie na piśmie. W ten sposób podpisy zbierane były w miniony piątek 2 stycznia w śródmieściu miasta, na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia.

- Podpisy zbierane będą na terenie całego miasta. Wkrótce będziemy informować o punktach stacjonarnych, w których można złożyć podpisy. Każdy głos będzie miał znaczenie, przyłącz się i wyznaczaj razem z nami kierunki rozwoju naszego miasta – proszą mieszkańcy Tucznawy.

„Nie” dla odlewni w Dąbrowie Górniczej: wystąpienie na sesji rady miejskiej i listy do premiera

W akcję ratowania Tucznawy przed odlewnią angażują się także młodzi mieszkańcy dąbrowskiej dzielnicy. 12-letni Jakub napisał list do premiera Donalda Tuska, wyrażając w nim nadzieje na pomoc w ratowaniu dzielnicy i jej mieszkańców.

Wezwał też premiera do przyjazdu do Tucznawy i osobistego zaangażowania się w rozwiązanie tego problemu. Jak podkreślają mieszkańcy Tucznawy, to wyraz jego determinacji i przekonania, że działania na rzecz dobra wspólnoty wymagają uwagi najważniejszych osób w kraju. Chłopiec po miesiącu otrzymał odpowiedź z kancelarii premiera RP, w którym władze lokalne Dąbrowy Górniczej poproszone zostały o udzielenie pełnej odpowiedzi młodemu człowiekowi, a także poinformowanie kancelarii premiera RP o sposobie załatwienia tej sprawy.

Podczas ostatniej, styczniowej sesji Rady Miejskiej obawy mieszkańców po raz kolejny przedstawił także na forum Dariusz Przybyła.

- Ostatni czas był dla nas bardzo ciężki ponieważ dowiedzieliśmy się, że jako społeczeństwo, nie znaczymy dla Władz miasta zbyt wiele. Dorobki naszego życia najprawdopodobniej zostaną zdewaluowane o połowę. Nasze nieruchomości, nasze ogrody, a przede wszystkim nasze zdrowie będzie z roku na rok coraz bardziej podupadać. Nie ukrywamy rozczarowania, że zdrowie ponad 10 tysięcy ludzi którzy będą się znajdować w polu immisji odlewni, zostało poświęcone dla zatrudnienia 100 osób oraz zysku zagranicznego inwestora – mówił Dariusz Przybyła.

Jak dodał, kiedy w Tucznawie równano teren używając materiałów wybuchowych, to nikt nie liczył się z głosem mieszkańców.

- Mamy popękane domy, popękane okna, a inwestor do chwili obecnej nawet nie skontaktował się z poszkodowanymi. Ale to nic nie znaczy, bo nie liczy się człowiek tylko spełnione normy. My nie chcemy tak żyć. Nie pozwolimy się w ten sposób ignorować. (…) Według danych opublikowanych przez GUS Dąbrowa Górnicza jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o emisje zanieczyszczeń pyłowych w Polsce. Od kilku lat Dąbrowa zajmuje podium w tym niechlubny konkursie. Czy nie myślicie Państwo że powinniśmy już przestać dokładać kolejnych zakładów? A może nie ma takiej potrzeby bo nie ma takiej normy? Bardzo proszę o przedstawienie planów, jakie mają władze miasta wobec dzielnicy Tucznawa, ponieważ słychać opinie iż strefa ma zostać poszerzona, a mieszkańcy obawiają się że zostaną stamtąd wysiedleni. (…) Apelujemy do pana, panie prezydencie jako władzy wykonawczej miasta, do Państwa radnych, jako organ kontrolny, o zaniechanie tej inwestycji, ponieważ jak wiemy nie jest jeszcze za późno, albowiem nie została wydana jeszcze żadna decyzja administracyjna w sprawie odlewni – podkreślił Dariusz Przybyła.

„Nie” dla odlewni w Dąbrowie Górniczej: mieszkańcy blokowali drogę

Mieszkańcy Tucznawy 18 stycznia zablokowali też w ramach protestu drogę wojewódzką 796, łączącą Dąbrowę Górniczą z Zawierciem. O godzinie 8.00 mieszkańcy dzielnicy przez około godzinę tamowali przejazd przez ulicą Idzikowskiego.

- My, jako mieszkańcy, niedawno dowiedzieliśmy się, że tutaj niedaleko ma być budowana odlewnia żeliwa. Boimy się, że będzie ona negatywnie wpływać na nasze zdrowie, na nasze dzieci i całą dzielnicę. Dlatego protestujemy, żeby pokazać nas sprzeciw - tłumaczył wówczas zasadność akcji Bartosz Sobczyk.

- Obiecano nam, że w strefie powstaną bezpieczne i ekologiczne zakłady, a niestety robi się tutaj coś zupełnie innego. My na to nie pozwolimy. Nie chcemy takich zakładów. Mamy już wystarczająco duże zapylenie i za niedługo wszyscy będziemy chorować — mówiła podczas protestu Magdalena Przybyła, mieszkanka dzielnicy Tucznawa.

„Nie” dla odlewni w Dąbrowie Górniczej: nie ma raportu, nie ma decyzji środowiskowej

Władze miasta podkreślają tymczasem, że nowa inwestycja Brembo ma być jedną z najnowocześniejszych w regionie i w Polsce, a produkcja, oparta na piecach elektrycznych, ma nie stanowić zagrożenia dla środowiska i mieszkańców. Prace przygotowawcze pod inwestycję trwają, choć miasto nie wydało jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, bo nie ma jeszcze przygotowanego raportu oddziaływania na środowisko całego tego przedsięwzięcia.

- Od samego początku przedstawiciele Brembo informowali, że działkę o powierzchni 17 ha w strefie ekonomicznej w Tucznawie kupują w celu budowy odlewni żeliwa. Taką też informację przekazywały media. W związku z tymi planami firma zobowiązana jest do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. W decyzji środowiskowej, którą wyda miasto na podstawie tego raportu, określone zostaną wszystkie zasady prowadzenia zakładu, zgodnie z prawem i przepisami ochrony środowiska – tłumaczył Piotr Purzyński z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

26 stycznia prezydent miasta Marcin Bazylak spotkał się z przedstawicielami Tucznawy. Na spotkaniu zapadły decyzje, mówiące m.in. o tym, że w dzielnicy Ząbkowice z innego zakładu Brembo (w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach) zostaną zebrane próbki pyłów i poddane analizie. Urząd Miejski przyjrzy się także innym skargom mieszkańców na uciążliwości płynące z działalności zakładu Brembo, takie jak hałas, smród i emisja szkodliwych substancji. Okazało się , że pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej analizują obecnie dokumenty od inwestora i wkrótce mają zgłosić swoje uwagi. Zostanie także zorganizowany punkty kontroli TIR-ów na ul. Idzikowskiego/Łazowskiej, aby ważyć samochody ciężarowe i sprawdzić, czy nie są przeładowane.

Działająca w mieście od 2003 roku firma (główny zakład ma przy ul. Roździeńskiego) kupiła 17-hektarową działkę w strefie gospodarczej w Tucznawie. Przedstawiciele koncernu podkreślali wówczas, że odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. Pierwsze odlewy planowane były w pierwszej połowie 2025 roku, a po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, zautomatyzowany zakład miał zatrudnić ponad 100 osób.

Brembo posiada swoją główną siedzibę przy ul. Roździeńskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie od laty inwestuje w proces produkcyjny oraz nowoczesne metody wytwarzania tarcz hamulcowych. Za nową działkę – o powierzchni niemal 17 ha – znajdującą się w strefie inwestycyjnej „Tucznawa”, spółka zaoferowała ponad 21,7 mln zł.

Brembo to firma włoska. Z taśm produkcyjnych jej dąbrowskiej fabryki zjeżdżają tarcze hamulcowe, które trafiają do aut znanych marek na całym świecie. Układy hamulcowe z elementami, które powstały w Dąbrowie Górniczej znaleźć można m.in. w Porsche, Audi, Mercedesach czy popularnych samochodach z Włoch czy Czech. Obecnie Brembo posiada w Polsce trzy zakłady produkcyjne. Oprócz fabryki w Dąbrowie, Brembo Poland działa także w Częstochowie oraz Niepołomicach.

SPROSTOWANIE

Do artykułu Piotra Sobierajskiego z dnia 5 lutego 2024 roku pt. ,,Stop” budowie odlewni w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie. Mieszkańcy protestują, blokują drogę, pojawiła się nowa petycja do prezydenta".
1. Nieprawdą jest, że dotychczas w tzw. zielonej strefie na terenie Dąbrowy Górniczej nie było zakładu, którego funkcjonowanie będzie miało taki wpływ na codzienne życie mieszkańców jak zakład produkcyjny realizowany przez firmę Brembo. W okolicy działają bowiem firmy, które uzyskały pozwolenia przewidujące podobny poziom emisji, co zakładany dla inwestycji realizowanej przez firmę Brembo.
2. Nieprawdą jest, że od prac niwelacyjnych terenu, prowadzonych z wykorzystaniem ładunków wybuchowych, popękało kilka domów i garaży. W trakcie przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono bowiem związku przyczynowo-skutkowego między pęknięciami a pracami niwelacyjnymi.
Brembo Poland Manufacturing sp. z o.o.
Członek Zarządu
Paweł Rzymek
Członek Zarządu
Lorenzo Paruta

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Stop" budowie odlewni w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie. Mieszkańcy protestują, blokują drogę, pojawiła się nowa petycja do prezydenta - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl