Prawo jazdy a punkty karne. Czym jest egzamin kontrolny?
- Kierowcy, którzy przekroczyli dopuszczalny limit 24 punktów karnych, nie tracą automatycznie prawa jazdy, ale będą musieli przejść przez tzw. egzamin kontrolny.
- Wezwanie do egzaminu wystawia organ, który wydał prawo jazdy (starosta).
- Kierowca, po otrzymaniu wezwania, musi stawić się o określonej godzinie w WORD.
- Jeżeli kierowca zda taki egzamin, wówczas zachowuje prawo jazdy a punkty karne zostają wycofane.
- Czasami wezwanie do egzaminu kontrolnego otrzymują kierowcy, wobec których wystosowano podejrzenia co do kwalifikacji.
W przypadku, gdy sąd zdecyduje o zabraniu prawa jazdy czasami konieczne jest zdawanie egzaminu kontrolnego. Stanie się tak, jeśli kierowcy prawo jazdy zostało zabrane na dłużej niż rok.
Punkty karne w 2019 r. Taryfikator punktów karnych na 2019 r...
Zabrali ci prawo jazdy za punkty? Egzamin kontrolny musisz zdać za pierwszym razem
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury kierowcy, którzy stracili prawo jazdy za punkty karne i nie zdali egzaminu kontrolnego, muszą znów podejść do kursu na prawo jazdy. Będą traktowani dokładnie jak ci, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy.
Rozporządzenie ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r.:
W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.
Przepisy weszły w życie 1 lipca 2019 r.
Mandaty 2019 r. Taryfikator mandatów na 2019 r. Zobacz, ile ...
Prawo jazdy - co czeka samych kursantów? Prawo jazdy będzie łatwiej zdać?
Egzaminy na prawo jazdy w 2020 r. nieco się zmienią. Kursanci będą mogli trochę odetchnąć.
Egzaminatorom wreszcie przestanie opłacać się oblewanie.
Od stycznia 2020 r. egzaminator będzie mógł:
- egzaminować maksymalnie 8 godzin dziennie (czas ten może być wydłużony jedynie w przypadku dokończenia egzaminu, który został rozpoczęty przed upływem ósmej godziny pracy);
- przeprowadzać maksymalnie 9 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B (nie będzie możliwe egzaminowanie większej liczby kursantów);
- w ciągu 50 minut przeprowadzić tylko 1 egzamin.
Egzamin na prawo jazdy będzie się odbywał w konkretnych, ustalonych wcześniej, godzinach.
Osoby niepełnosprawne, zdające egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM (motorower) od lipca mogą skorzystać podczas egzaminu z czterokołowca lekkiego.
