ZNP i samorządowcy mają dwa wspólne postulaty skierowane do rządu.
Pierwszy z nich dotyczy potrzeby podniesienia subwencji oświatowej, która trafia do samorządów. - Rośnie luka między subwencją oświatową a wydatkami samorządów terytorialnych na zadania oświatowe - mówił w czasie konferencji prasowej szef ZNP, cytowany przez radio RMF.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy z rządem zawieszone. Większość nauczycieli za strajkiem
- Zwracamy się do pani premier Szydło, która jest szefem zespołu negocjacyjnego, aby ten fakt, o którym mówię, czyli potrzebę zwiększenia nakładów na edukację poprzez zwiększenie subwencji oświatowej, uwzględniła w swojej wizji rozwiązania konfliktu z nauczycielami. Nie można bowiem próbować przekazać nauczycielom komunikatu, że „jeżeli chcecie podwyżek, to idźcie do samorządu” - dlatego że to strona rządowa decyduje o 94 procentach naszego wynagrodzenia, w tym: elemencie kluczowym, jakim jest wynagrodzenie zasadnicze - podkreślał Broniarz.
Zarówno związkowcy, jak i samorządowcy domagają się też podwyżek dla pracowników szkół niebędących nauczycielami.
- W Polsce wydaje się na edukację w przeliczeniu na jednego mieszkańca 584 euro, średnia europejska to 1,4 tys. euro. Są kraje w Unii Europejskiej, które wydają na edukację w przeliczeniu na jednego mieszkańca siedem, osiem razy więcej niż w Polsce - przekonywał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy chcieliby spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Niskie nakłady na edukację przekładają się na jakość nauczania. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że należy zmienić cały system edukacji, ponieważ jest on przestarzały - uczniowie nie potrafią kreatywnie i samodzielnie myśleć, a nauczyciele wynagradzają ich za to, że zachowują się po prostu poprawnie.
Tymczasem w poniedziałek ma odbyć się drugie spotkanie z udziałem związkowców i strony rządowej. Nauczyciele domagają się tysiąca złotych podwyżki i grożą strajkiem, który ma się rozpocząć 8 kwietnia, tuż przed egzaminami.
- Jeżeli nawet nauczyciele podjęliby decyzję o strajku w czasie egzaminów, to rząd przygotowuje się na alternatywne rozwiązania. Egzaminy się odbędą, podkreślamy to z całą stanowczością - zadeklarowała wicepremier Beata Szydło w Polsacie News.
Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu
Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?