Na terenie kampusu UG w Oliwie pojawiło się kilkadziesiąt osób. Mieli plakaty z hasłami typu: "Żądamy demokratyzacji uczelni" oraz "Żądamy autonomii uczelni".
Zbierano też podpisy, a lista zostanie przekazana studentom z Uniwersytetu Warszawskiego.
- W wielu ośrodkach akademickich w całej Polsce odbywają się protesty. Na naszej uczelni padły głosy, że w innych ośrodkach coś się dzieje, a dlaczego u nas nie. I tak pojawił się pomysł, żeby wyjść przed nasz wydział i działać – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Joanna Piechowiak, jedna z organizatorek protestu.
- Najbardziej niepokojące w tej ustawie jest wprowadzenie instytucji, która byłaby radą. W jej skład wchodziliby politycy i osoby spoza uczelni. To w dużej mierze mogłoby wpłynąć na to, że o losach uczelni decydowałyby osoby niezwiązane z życiem akademickim – dodała Joanna Piechowiak.
W proteście wzięła udział Maja Wojdyło, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.
- Reforma Jarosława Gowina zakłada pewne dobre rozwiązania, jak na przykład zmniejszenie liczby doktorantów, ale zawiera też takie, na które absolutnie nie możemy się zgodzić, jak wprowadzenie rady uczelni złożonej z osób spoza uczelni, która miałaby nam wybrać rektora. Nie chcemy rektorów Misiewieczów. Musimy tutaj dzisiaj być – powiedziała nam.
Minister Gowin na Politechnice Gdańskiej. O reformie szkolni...
Z kolei Patrycja Kordas, studentka historii sztuki na UG, przyznaje: - To ważna sprawa. Nie powinno się zmieniać czegoś, co świetnie funkcjonuje i ma rację bytu.
- Wydziały mają zostać zlikwidowane, a nasz kierunek może zostać połączony z trzema innymi – dodała jej koleżanka, również studentka UG Dominika Słodkowska.
Studenci protestują przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym, czyli tzw. Ustawie 2.0 Jarosława Gowina, nad którą obraduje Sejm.
Protesty żaków, a także naukowców, przeciw wciąż nieuchwalonej ustawie zaczynają się rozszerzać na całą Polskę.
O co walczą studenci, jakie są ich postulaty?
- Demokratyzacja uczelni. Gwarantowanych w ustawie wyborów przedstawicieli społeczności akademickiej do wszystkich organów decyzyjnych i kierowniczych oraz zwiększenia standardów demokratycznych przy wyborach rektorskich.
- Autonomia uczelni. Pozbawienia rady uczelni prawa do przedstawiania kandydatów na rektora i ustalania strategii uczelni.
- Utrzymanie struktury wydziałowej. Utrzymanie istnienia struktury wydziałowej na poziomie ustawy.
- Uczelnia bez polityków. Zaprzestania ataków na niezależność nauki i zabezpieczenia wolności badań przed stronniczą konstrukcją programów grantowych oraz ingerencjami politycznym.
- Gwarancja transparentności. Zagwarantowanie szerokiego dostępu do informacji publicznej oraz transparentności decyzji finansowych i administracyjnych w obrębie uniwersytetu.
- Zwiększenie finansowania. Zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego (w sumie min. Do 2 proc. PKB z budżetu państwa) w ciągu najbliższych lat.
- Zapewnienie godnych warunków socjalnych. Upowszechnienie i waloryzacja stypendiów socjalnych i naukowych na wszystkich szczeblach kształcenia oraz ulepszenie infrastruktury: akademików i Domów Pracownika Naukowego, tak by zniwelować socjalne bariery w dostępie do kształcenia i kariery akademickiej.
- Wzmocnienie praw pracowniczych. Zapewnienia godnych warunków pracy przez wprowadzenie zbiorowego układu pracy z możliwością podjęcia strajku całej branży względem postanowień ministerstwa oraz związków rektorów.
- Gwarancja publikowania w języku polskim. Twardych gwarancji dla możliwości prowadzenia i publikowania badań w języku polskim w humanistyce i naukach społecznych.
- Sprzeciw wobec centralizacji. Zaprzestanie uderzania w interesy regionów oraz wycofanie się z przepisów ustawy umożliwiających degradację naukową i finansową uczelni regionalnych, a także otwarcie ścieżek kariery naukowej – tak, aby awans był dostępny nie tylko dla wielkomiejskich elit, ale dla wszystkich zdolnych badaczy i badaczek.
- Zmianę art. 124 p. 5. Żądamy, by wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne.
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: