Twórcą Super Mario Bros był Shigeru Miyamoto z japońskiej firmy Nintendo. Bazował na doświadczeniach i pomysłach, wykorzystanych we wcześniejszych swoich produkcjach, w tym automatowych grach Donkey Kong oraz Mario Bros.
Super Mario Bros. Legendarna gra
W czasach konsol domowych takich jak Famicom/NES, trudno było tworzyć gry, mające głębszą fabułę. W tym przypadku jest podobnie. Księżniczka Peach Muchomorowego Królestwa, w którym dzieje się akcja gry, zostaje porwana przez złego Bowsera, żółwiowatego smoka. Na jej ratunek rusza wyraźnie inspirowany Włochami hydraulik Mario (w trybie dwuosobowym razem z bratem Luigim).
Bohaterowie mają do pokonania 8 światów, liczących po 4 etapy każdy. Po drodze zbierają monety, za które można kupić dodatkowe życia, a także między innymi magiczne grzyby, powiększające bohaterów, czy strzelające ognistymi kulami kwiaty.

Na drodze bohaterów stają różnego typu przeciwnicy, tacy jak przypominające grzyby Goomby, żółwie Koopa Troopa, czy żarłoczne rośliny-piranie. Każdy etap zakończony jest walką z klonem głównego wroga, a ostatni poziom (8-4) to pojedynek z samym Bowserem.
Ogólnoświatowy hit
Gra szybko stała się hitem na całym świecie. Kolorowa grafika, ogromna grywalność i zróżnicowanie poziomów oczarowały miliony graczy w różnych zakątkach globu. Niestety, za Żelazną Kurtynę moda na konsole domowe takie jak NES czy Famicom nie dotarła w tym samym czasie.

Skąd więc wspomniana popularność tytułu w Polsce? Stało się to możliwe już po upadku komunizmu, gdy nad Wisłę zaczęto sprowadzać nielicencjonowane podróbki konsol. Szczególnie popularny wśród ówczesnych polskich graczy był Pegasus, importowany przez firmę Bobmark.
Do zakupionej konsoli dołączana była kultowa składanka zawierająca 168 gier i to tam właśnie można było znaleźć grę o przygodach Mario.
Postać włoskiego hydraulika obecnie jest jedną z ikon popkultury i symboli firmy Nintendo, a gry z Mario i Luigim wciąż są wydawane i sprzedają się bardzo dobrze.
mm
