Pasek artykułowy - wybory

Supraśl. Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. W środę 7 kwietnia Cerkiew Prawosławna obchodzi duże święto [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Łozowik
Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, 2021.
Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, 2021. Wojciech Wojtkielewicz
Zwiastowanie Bogorodzicy jest jednym z dwunastu wielkich świąt w Cerkwi Prawosławnej. Jest świętem nieruchomym (na Wschodzie zachowana została tradycja obchodzenia świąt dokładnie w tych dniach, kiedy następują - bez przenoszenia ich na niedzielę), obchodzonym 7 kwietnia na pamiątkę zwiastowania dobrej nowiny Matce Bożej przez archanioła Gabriela.

Święto jest szczególnie obchodzone między innymi w prawosławnym monasterze w Supraślu. Główna klasztorna świątynia – rekonstruowana gotycka cerkiew nosi wezwanie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

W tym roku uroczystościom w Supraślu przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub w asyście biskupa supraskiego Andrzeja.

Zgodnie z ewangelicznym zapisem - Archanioł Gabriel zwiastował Marii Pannie, że narodzi Syna Bożego. Okres wiosennego zrównania się dnia z nocą od wieków był czasem świątecznym wielu narodów. Uważany był za początek wiosny. Właśnie z tym radosnym okresem kojarzono to święto, a obchodzone je już od czasów apostolskich.

ZOBACZ WIDEO: Święto Zwiastowania Bogorodzicy w Supraślu

W III w. sprawowano je powszechnie i bardzo uroczyście, a w IV w. przeniesiono na obecny termin. Mimo trwania Wielkiego Postu Święto Zwiastowania jest jednym z najbardziej radosnych. W tym dniu jest zwyczaj wypuszczania na wolność ptaków na znak tego, że zaczęło się wyzwolenie rodu ludzkiego z pęt grzechu i wiecznej śmierci.

Zgodnie z tradycją, w tym dniu zakazana jest nawet najlżejsza praca. W podlaskiej ludowej kulturze z tym świętem związany był zwyczaj pieczenia tak zwanych "busłowych" czyli bocianich łap.

CZYTAJ TAKŻE
Cerkiew w Zaleszanach pnie się w górę. Trwa budowa świątyni upamiętniającej podlaskich męczenników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Normalni ludzie, szacuneczek. Nie dość, że elegancko mają w poważaniu covidowe-niewolnictwo, to do tego sama religia normalniejsza jest od katolickiej (z mojej perspektywy). No bo kapłan normalnie może mieć żonę.

W
Wlad

Jaki miły widok normalnych ludzi bez kagańców. :) :) :)

P
Pablo

Na załączonym obrazku widać jak wszyscy moglą się o negatywny wynik ...

G
Gość

maseczki nie obowiazuja?

G
Gość

1 osoba na 20m2 ??

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl