Święto jest szczególnie obchodzone między innymi w prawosławnym monasterze w Supraślu. Główna klasztorna świątynia – rekonstruowana gotycka cerkiew nosi wezwanie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
W tym roku uroczystościom w Supraślu przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub w asyście biskupa supraskiego Andrzeja.
Zgodnie z ewangelicznym zapisem - Archanioł Gabriel zwiastował Marii Pannie, że narodzi Syna Bożego. Okres wiosennego zrównania się dnia z nocą od wieków był czasem świątecznym wielu narodów. Uważany był za początek wiosny. Właśnie z tym radosnym okresem kojarzono to święto, a obchodzone je już od czasów apostolskich.
ZOBACZ WIDEO: Święto Zwiastowania Bogorodzicy w Supraślu
W III w. sprawowano je powszechnie i bardzo uroczyście, a w IV w. przeniesiono na obecny termin. Mimo trwania Wielkiego Postu Święto Zwiastowania jest jednym z najbardziej radosnych. W tym dniu jest zwyczaj wypuszczania na wolność ptaków na znak tego, że zaczęło się wyzwolenie rodu ludzkiego z pęt grzechu i wiecznej śmierci.
Zgodnie z tradycją, w tym dniu zakazana jest nawet najlżejsza praca. W podlaskiej ludowej kulturze z tym świętem związany był zwyczaj pieczenia tak zwanych "busłowych" czyli bocianich łap.
CZYTAJ TAKŻE
Cerkiew w Zaleszanach pnie się w górę. Trwa budowa świątyni upamiętniającej podlaskich męczenników
