Światowa gospodarka ma się lepiej niż sądzono. Czy recesja już nam nie grozi?

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Światowy wzrost gospodarczy będzie wyższy niż sądzono. Zdjęcie ilustracyjne
Światowy wzrost gospodarczy będzie wyższy niż sądzono. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/geralt
Globalny wzrost gospodarczy ma się lepiej, niż dotychczas prognozowano. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę globalnego wzrostu na rok 2023. Światowa gospodarka ma się lepiej niż dotychczas przewidywano m.in. dzięki „zaskakująco odpornemu” popytowi w Stanach Zjednoczonych oraz Europie i złagodzeniu wzrostu kosztów energii.

Światowa gospodarka ma się lepiej niż sądzono

MFW poinformował, że globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się do 2,9 proc. w 2023 r. w porównaniu z 3,4 proc. w 2022 r., ale jego najnowsze prognozy oznaczają poprawę w stosunku do październikowej prognozy 2,7 proc. wzrostu w tym roku.

Główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas powiedział, że ryzyko recesji ustąpiło, a banki centralne czynią postępy w kontrolowaniu inflacji, jednak jak zaznaczył potrzebne są dalsze wysiłki, aby ograniczyć wzrost cen. Ostrzegł też, że nowe utrudnienia mogą wynikać z dalszej eskalacji wojny na Ukrainie i walki Chin z koronawirusem.

Europa poradziła sobie ze wzrostem cen energii

MFW oczekuje wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych o 1,4 proc, wobec 1,0 proc przewidywanych w październiku; wobec 2,0 proc w 2022 roku. Poprawę wytłumaczono, silniejszą niż oczekiwano konsumpcją i inwestycjami w trzecim kwartale 2022 roku oraz prężnym rynkiem pracy i dobrą sytuację konsumentów.

W strefie euro oczekuje się, że wzrost w 2023 r. wyniesie 0,7 proc, w porównaniu do 0,5 proc. w prognozie październikowej; wobec 3,5 proc. wzrostu w 2022 r. Zdaniem MFW Europa dostosowała się do wyższych kosztów energii, szybciej niż oczekiwano, a złagodzenie wzrostu cen energii pomogło regionowi.

Wielka Brytania była jedyną zaawansowaną gospodarką, dla której MFW przewidział recesję w tym roku. Jako przyczynę podano, to, że gospodarstwa domowe zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania, w tym kosztami energii i kredytów hipotecznych.

Chiny otwierają się po pandemii

Fundusz skorygował prognozę wzrostu Chin w 2023 r. do 5,2 proc z 4,4 proc w prognozie październikowej po tym, jak polityka „zero-COVID” w 2022 r. spowodowała obniżenie stopy wzrostu Chin do 3,0 proc.

W sprawozdaniu stwierdzono, że w wielu gospodarkach miały miejsce „pozytywne niespodzianki” i zaobserwowano „niespodziewanie silną odporność”. MFW nie spodziewa się, że globalna gospodarka pogrąży się w tym roku w recesji, czego ekonomiści nie wykluczali jesienią.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl