Liczba ludności w Chinach spada po raz pierwszy od ostatniego roku panowania w tym kraju wielkiego głodu, a więc 1961 roku.
Chiny w 2022 roku zgłosiły 9,56 miliona urodzeń i 10,41 miliona zgonów. Jak podaje agencja Reutera, "to historyczny zwrot, który ma oznaczać początek długiego okresu spadku liczby obywateli".
Agencja podkreśla, że będzie wiązało się to z konsekwencjami dla gospodarki i całego świata. Dodatkowo, wzmocnione zostały przewidywania, że prym najludniejszego kraju świata będą teraz wiodły Indie.
Starzejące się społeczeństwo
Według Yi Fuxiana, demografa i krytyka chińskiej polityki jednego dziecka oraz autora książki „Duży kraj z pustym gniazdem”, spadek demograficzny jest pierwszym takim zjawiskiem od wczesnych lat 60. XX wieku.
Po raz pierwszy w zeszłym roku w Chinach liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. Kraj odnotował najwyższy wskaźnik śmiertelności od 1976 roku – 7,37 zgonów na 1000 osób, w porównaniu z 7,18 w roku poprzednim.
Według przewidywań Organizacji Narodów Zjednoczonych, do 2050 roku populacja Chin zmniejszy się o 109 milionów. Jest to spadek ponad trzykrotnie większy niż ten, który prognozowali eksperci w 2019 roku.
Perspektywy demograficzne i gospodarcze Chin są znacznie bardziej ponure, niż oczekiwano. Chiny będą musiały dostosować swoją politykę społeczną, gospodarczą, obronną i zagraniczną – powiedział Yi Fuxian.
Demograf zauważył również, że z powodu malejącej siły roboczej i spowolnienia w fabrykach może to wpłynąć na wzrost cen zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Dlaczego populacja Chin spada?
Uważa się, że zjawisko niżu demograficznego, którego jesteśmy świadkami, jest w znacznej części efektem chińskiej polityki jednego dziecka, narzuconej w latach 1980-2015. Dodatkowo, przyczyną są, jak donosi Reuters, "niebotyczne koszty edukacji, które sprawiły, że wielu Chińczyków zrezygnowało z posiadania więcej niż jednego dziecka lub w ogóle z posiadania dziecka". Zdaniem ekspertów, duży wpływ na spadek liczby ludności w Chinach miała także polityka „zero COVID”.
W 2021 roku władze postanowiły zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Wdrożono różnego rodzaju dodatki finansowe i udogodnienia.
W październiku 2022 r. prezydent Chin Xi Jinping uznał zwiększenie wskaźnika urodzeń za priorytet. Xi powiedział na odbywającym się raz na pięć lat kongresie partii komunistycznej w Pekinie, że jego rząd „będzie realizował proaktywną strategię narodową” w odpowiedzi na starzenie się populacji kraju.

mm