Świeć przykładem. Jak prawidłowo używać świateł?

Motofakty.pl
Skoda
Bez względu na porę roku, sprawne światła w samochodzie są najlepszym przyjacielem kierowcy. Prawidłowe z nich korzystanie uczyni nas widocznymi dla innych, a nam pozwoli widzieć wszystko to, co dzieje się na drodze i ma wpływ na bezpieczeństwo.

Od 2007 roku kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów narażeni są na konsekwencje karne. I tak, jazda w dzień bez włączanych świateł mijania lub dziennych naraża nas na mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Taki sam mandat otrzymamy, jeśli niewłaściwie będziemy używać świateł przeciwmgłowych lub drogowych. Kierowcy, którzy zlekceważą obowiązek jazdy na światłach od zmierzchu do świtu, jeszcze boleśniej to odczują – 200 zł i 4 punkty karne.

– Kraje europejskie w znacznej części stosują podobne albo takie same wymagania wobec kierowców. Zauważono korelację miedzy używaniem świateł do jazdy dziennej a spadkiem wypadkowości. W związku tym została wydana 7 lutego 2011 roku dyrektywa Komisji, która nakłada obowiązek wyposażenia wszystkich nowych modeli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony w tego typu światła. Światła do jazdy miejskiej dzięki swojej konstrukcji mają być tańsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię i związane z nim mniejsze zużycie paliwa niż w przypadku klasycznych świateł mijania – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.

Jak ważne jest oświetlenie można dostrzec w działaniach producentów samochodów. Montowane dodatkowe systemy koncentrują się na zwiększeniu efektywności oświetlenia i optymalizacji jego użycia. Pośród szeregu rozwiązań warto zwrócić uwagę na system stosowany w Octavii III generacji – Intelligent Light Assistant. System ten automatycznie przełącza światła mijania na drogowe, zależnie od warunków oświetlenia i sytuacji drogowej. Przydatnym rozwiązaniem jest też funkcja doświetlania zakrętów. Światła te pozwalają lepiej zobaczyć drogę, zabezpieczą również pieszych, którzy poruszają się poboczem.

Rozwój oświetlenia można dostrzec po rodzajach stosowanych w samochodach reflektorów. Stosowane jakiś czas temu halogeny, wypierane są przez reflektory ksenonowe, a już coraz więcej samochodów korzysta z najnowszego typu oświetlenia reflektorów ledowych.

Krok po kroku osiągana jest coraz wyższa jasność światła, a co za tym idzie jego efektywność, przy jednoczesnym minimalizowaniu ilość energii potrzebnej na ich działanie.

Oświetlenie zewnętrzne samochodu składa się z kilku rodzaju świateł: światła mijania, do jazdy dziennej, drogowe, przeciwmgłowe, stopu, cofania, kierunkowskazy i oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.

Poniżej najważniejsze cechy wybranych:

- światła mijania – ich zadaniem jest oświetlenie drogi przed pojazdem. Prawidłowo ustawione nie powinny oślepiać ani powodować dyskomfortu kierowców jadących z naprzeciwka i przed nami.

- światła do jazdy dziennej – zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej zostały opisane jako światła skierowane do przodu, służące poprawie widoczności pojazdu podczas jazdy w dzień.

- światła drogowe – używamy ich od zmierzchu do świtu. Ze względu na moc określane są jako światła długie. Kierowca używający świateł drogowych zobowiązany jest do ich wyłączenia, jeżeli istnieje ryzyko oślepienia innych kierowców lub pieszych.

- światła przeciwmgłowe – służą do oświetlanie drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Przednie stosujemy, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi, lub gdy zezwalają na to znaki, gdy poruszamy się po krętej drodze. Tylne światło przeciwmgłowe możemy użyć tylko w przypadku, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m.

Używając świateł powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, by je właściwie włączyć, ale musimy również zadbać o ich odpowiednie ustawienie.

Według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Instytut Transportu Samochodowego tylko 1% zdiagnozowanych samochodów miało oba światła ustawione zgodnie z wymogami określonymi w przepisach. 10% badanych samochodów miało światła dyskwalifikujące je z użytku drogowego. Dbałość o oświetlenie samochodu to dbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym, używajmy wyobraźni i... świateł. Szerokiej drogi.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
siemanko
Pewnie ci się w głowie nie mieści że w normalnych krajach nie ma w ogóle przepisu o świeceniu w dzień. Ciezko to sobie wyobrazić, nie? A jednak. Ci ludzie żyją i wypadków jest mniej.
J
Jaś
Nie no zajefajny artykuł o używaniu świateł ciekawe, w którym miejscu. Jaki artykuł taki dziennikarzyna. Popieram komentatorów. Dodam jeszcze, że większość kierowców którzy używają świateł do jazdy dziennej nie pamięta lub nie wie - co gorsze, że należy je przełączyć na światła mijania w czasie opadów deszczu a niedługo śniegu - ogólnie w trakcie opadów atmosferycznych. Bo co z tego, że cos tam świeci z przodu ale z tyłu to już na pewno nie.
T
Tk83
Jazda na przednich swiatlach przeciwmglowych jest dozwolona w kazdych warunkach bo to co dla Ciebie jest ladna pogoda dla mnie moze byc mgla, powinni zabronic jazdy na dziennych bo ch,a je widac
G
Gucio
takie wstążeczki powyginane, linijeczki pozakręcane , kierowcy podziwiają i zastanawiają się co to , czy to listewka czy faktycznie coś świeci , że świeci to widać dopiero z 5 metrów. i to robione jest fabrycznie !
nie mogę pojąć jak to przechodzi
p
per pedes
Ja osobiście mam zastrzeżenia do tych pseudo świateł do jazy dziennej.Byle jakiej jakości,dające mikre oświetlenie i w dodatku zamocowane bardzo nisko Prawie tak jak jak światła przeciwmgłowe.Taki "oświetlony" pojazd podjeżdżając pod górkę jest niewidoczny dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.To tylko oszukiwanie samego siebie....i policjantów drogówki
K
Kierowca Bombowca
najbardziej to mnie rozbrajają DEBILE co jeżdżą w dzien i w normalną noc na światłach przeciwmgielnych... czy tym ćwierćmózgom się wydaje że nikt nie odróżni tych świateł od tak modnych ostatnio świateł do jazdy dziennej? dziwię się że jeszcze Policja się za takich oszołomów nie zabrała...
Wróć na i.pl Portal i.pl