Świeciechów: Archeolodzy znaleźli szkielet dziewczynki. Prawdopodobnie jest to słynna Urszulka z "Trenów"

Gabriela Bogaczyk
Dariusz Zgardziński
Wiele na to wskazuje. Babcia dziewczynki należała do parafii w Świeciechowie Poduchownym koło Annopola. Często gościła u siebie Kochanowskich. Wśród mieszkańców żywa jest wciąż historia, że podczas jednej z takich wizyt Urszulka miała zachorować i umrzeć.

Przy kościele św. Małgorzaty archeolodzy znaleźli już 72 groby. Wśród nich są szczątki małego dziecka. - Dziewczynka miała naszyjnik ze szklanych paciorków i paciorków koralowca oraz dwa pierścionki na jednym palcu - wyjaśnia archeolog Marcin Piotrowski z firmy ArchaeoFuture.

To bardzo cenne informacje, bo na obrazie Władysława Łuszkiewicza można zobaczyć słynną Urszulkę właśnie w czerwonych koralach.
Zgadzałaby się również data śmierci dziewczynki, bo odnaleziony pochówek szacowany jest na XVI-XVII wiek. To nie koniec poszlak i nadziei, bo pogłoski o tym, że Urszula Kochanowska została pochowana w Świeciechowie były powtarzane od zawsze.

- Żona Kochanowskiego pochodziła właśnie stąd. Do tej parafii należała teściowa poety. Babcia często gościła swoją wnuczkę. Wśród mieszkańców żywa jest historia, że podczas jednej z takich wizyt Urszulka miała zachorować i umrzeć - opowiada Dariusz Zgardziński, regionalista i fotograf z Annopola.

WIĘCEJ: Sensacyjne odkrycie. Czy to szczątki Urszulki, córki Jana Kochanowskiego?

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
no i będzie kolejny pomnik i oddawanie czci
k
konrad
Pewnie parę dziewczynek zmarło w tym czasie.
Tylko badania DNA mogły by potwierdzić stawianą tezę.
P
PanS
To tylko teoria, sprawdzić warto.
W
Widzący z Lublina
Niestety jeśli to pierścionek o którym pisze Pan Archeolog to zmartwię go bo to typowy XVIII wieczny pierścionek. Jak się stawia tak śmiałe hipotezy trzeba mieś jeszcze podstawy.
Wróć na i.pl Portal i.pl