Święta, święta... Podkreślmy świąteczny nastrój uroczystą dekoracją stołu

MIKO
Smak świątecznych potraw na pewno warto podkreślić odpowiednią oprawą, by stworzyć uroczysty nastrój
Smak świątecznych potraw na pewno warto podkreślić odpowiednią oprawą, by stworzyć uroczysty nastrój Pixabay
Pamiętajmy, że jemy wszystkimi zmysłami, więc wzrok niemal w takim samym stopniu wpływa na naszą przyjemność z jedzenia, jak smak i węch. Stół świąteczny warto więc udekorować wyjątkowo.

Nieraz mówimy, że je się też wzrokiem, dlatego tak ważny jest sposób podania dań i nakrycia stołu. Nasze doznania estetyczne podczas posiłku są niemal równie ważne, jak walory smakowe potraw. Te ostatnie zaś, według licznych badań, zdecydowanie lepiej nam smakują, gdy spożywamy je w miłym towarzystwie i smakowicie podane.

Tu ważny jest nawet odpowiedni dobór talerzy, na przykład w kolorze, który podkreśli wygląd i kolor składników dania. Istotna jest również oprawa posiłków - od obrusa, przez nakrycia, naczynia czy kieliszki aż do ozdobienia stołu kwiatami lub świecami. To już zależy od naszej inwencji.

Są i tacy, którzy uważają, że dobrego jedzenia nie powinny zakłócać żadne nadmierne dodatkowe bodźce, a wobec tego obrus i zastawa powinny być po prostu białe, a o dodatkowych ozdobach stołu w ogóle nie może być mowy, w czas świąt stoły dekorujemy jednak specjalnie.

Dotyk

Choć naukowcy udowodnili, jak ważny podczas jedzenia jest także dotyk i że jedzenie rękami sprawia, że potrawa lepiej smakuje - z pewnością lepiej odczuwamy wtedy rozmaite tekstury i konsystencję produktów, są jednak potrawy, których, zwłaszcza przy świątecznym stole, w ten sposób jeść się nie da. Trzeba więc będzie na pewno sięgnąć po eleganckie sztućce. Dotyk wspomoże co najwyżej inne nasze zmysły podczas jedzenia niektórych świątecznych wypieków - z ich różnorodną fakturą, nadzieniem czy lukrowym zdobieniem.

Zapach

Jak ważny jest zapach, wiemy chyba wszyscy. Czy to nie on nas nęci i zapędza do kuchni, ilekroć z niej jakiś smakowity się wydobywa? Czy to nie zapach kawy najlepiej nas budzi lub popycha do odwiedzenia kawiarni? I to właśnie on pobudza nasz organizm do odczuwania nagłego apetytu, co skrzętnie wykorzystują restauratorzy i właściciele sklepów, chcąc skłonić nas, zwłaszcza przed świętami, do większych i bardziej kosztownych zakupów. Takich zapachów podczas przygotowań do świąt nie brakuje.

Z pewnością z wielu kuchni będą dochodziły nęcące zapachy zupy grzybowej i smażonych ryb, a także pieczonych do barszczu pasztecików. Nad stołem unosić się być może będzie zapach wigilijnego kompotu z suszonych śliwek. Po wieczerzy zapachną nam natomiast makowce i serniki doprawione arakiem, keksy z pomarańczową skórką, a także pierniki i mandarynki, których skórki nadziane będą aromatycznymi goździkami.

Oprawa stołu

Smak świątecznych potraw na pewno warto podkreślić odpowiednią oprawą, by stworzyć uroczysty nastrój. Na stole powinien się znaleźć elegancki obrus - najczęściej biały, kremowy lub ecru, ale tak naprawdę kolor zależy od gustu domowników. Jeśli uważamy, że chcemy nakryć stół obrusem srebrnym czy szarym lub antracytowym, czerwonym lub ciemnozielonym, nikt nam przecież tego nie zabroni. Pamiętajmy jednak, że według badań niebieski nie sprzyja apetytowi, więc w takim kolorze ani obrusa, ani talerzy lepiej nie wybierać. Można też skomponować nakrycie z dwóch rodzajów obrusów - podstawą może być obrus biały, a na nim, wzdłuż stołu, możemy położyć srebrny lub złoty albo czerwony bieżnik.

Prócz eleganckich sztućców czy serwetek, na stole mogą stanąć świece i świąteczny stroik, na przykład w formie wianuszka lub gałęzie świerkowe w wazonie, które będą nie tyko dekorować, ale i pięknie pachnieć. Przy nakryciach warto położyć gałązki świerku z maleńką bombką lub snopeczki z cynamonu albo lukrowane pierniczki w kształcie gwiazdek, domków czy choinek. Dla urozmaicenia na obrusie możemy rozsypać maleńkie złote czy czerwone gwiazdki (możemy je zrobić sami w domu z kolorowego papieru, używając do tego specjalnego dziurkacza) albo gdzieniegdzie ułożyć małe szyszki czy orzechy.

Ważne jest jednak, by nie przedobrzyć, bo to zepsuje cały efekt. Wybierzmy więc tylko niektóre elementy dekoracji. Podczas wieczerzy wigilijnej wystrój stołu może być zdecydowanie skromniejszy niż ten, który wybierzemy do świątecznego obiadu.

Zwróćmy też uwagę na zestawienie zastawy i serwetek. Gładkie talerze dobrze się komponują ze wzorzystymi serwetami i serwetkami, ale do tych we wzory lepiej dobrać gładkie serwetki w świątecznej kolorystyce.

Na koniec na wszelki wypadek przypomnijmy sobie ułożenie sztućców:

  • widelec po lewej stronie talerza,
  • nóż po prawej ostrzem do talerza, a obok niego łyżka;
  • po prawej powinien się też znaleźć nóż do ryb, który pomoże nam w oddzielaniu ich mięsa od ości;
  • małą łyżeczkę deserową możemy położyć na górze równolegle do talerza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święta, święta... Podkreślmy świąteczny nastrój uroczystą dekoracją stołu - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl