Atak III Rzeszy na Polskę
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, którą rozpoczęła zbrojna napaść III Rzeszy na Polskę. Do ataków doszło w kilku miejscach, które uważa się za początek światowych walk m.in. na mostach tczewskich, w Wieluniu, gdzie dokonano nalotu czy wreszcie ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Atak na Westerplatte rozpoczął się od ostrzału z pancernika Schleswig-Holstein i to właśnie ta maszyna uznawana jest za jeden z symboli agresji hitlerowskich Niemiec na Rzeczpospolitą.
Agresja miała rozpocząć się o 4:45. Chwilę wcześniej okręt ruszył jednak do ataku. Statek od dłuższego czasu cumował w porcie pod fałszywym pretekstem, a gdy rozpoczęła się wojna, ostrzelał polskie pozycje obronne na półwyspie Westerplatte. Pierwsze strzały finalnie zostały oddane o 4:48.
Czym był Schleswig-Holstein?
Schleswig-Holstein to jeden z pięciu pancerników, czyli okrętów liniowych typu Deutschland, który został zwodowany w 1906 roku. Okręt używany był już za czasów I wojny światowej, brał udział m.in. w bitwie jutlandzkiej.
Przed samą wojną służył jeszcze jako okręt szkolny, ale w sierpniu 1939 roku wyznaczono go do złożenia wizyty w Gdańsku na zaproszenie Senatu Wolnego Miasta, by uczcić poległych na Morzu Bałtyckim w katastrofie krążownika "Magdeburg" z 1914 roku.
Dowódca okrętu Gustaw Kleikamp od początku znał jednak prawdziwe plany działania, a dodatkowo zaproponował lepsze użycie okrętu do kompanii szturmowej, co zyskało uznanie generałów.
Pancernik od 1936 roku był jednostką szkoleniową, a jego uzbrojenie wyglądało następująco:
- 4 ciężkie działa kalibru 280 mm
- 10 dział artylerii średniej o kalibrze 150 mm
- 4 działa wzmocnionej artylerii przeciwlotniczej kalibru 88
Jeśli chodzi o dane techniczne okrętu, miał wyporność na poziomie 12 100 ton. Jego długość wynosiła 127,6 metra, a szerokość 22,2. Zanurzał się na 8,2 metra i osiągał prędkość 19,1 węzłów.
Na pokładzie, w momencie ataku na Polskę, znajdowało się 596 osób załogi, a dodatkowo 175 kadetów i 60 żołnierzy obsługujących artylerię. Pod pokładem przebywała z kolei wspomniana kampania szturmowa, w skład której wchodziło 225 żołnierzy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Schleswig-Holstein służył do końca wojny
Pancernik Schleswig-Holstein brał udział w I wojnie światowej, ale jego udział w II globalnym konflikcie nie ograniczał się tylko do działań 1 września 1939 roku.
Przez całą kampanię wrześniową okręt odpowiedzialny był za wiele ostrzałów m.in. Gdyni, Oksywia czy Helu. Po zajęciu Pomorza, uczestniczył w działaniach w Danii, skąd wrócił do Gdyni, by w okresie 1941-44 służyć znów jako okręt szkoleniowy, ale i hulk mieszkalny.
Od września 1944 roku służył natomiast jako okręt obrony wykorzystywany do działań przeciwlotniczych, ale w połowie grudnia został zbombardowany przez Brytyjczyków i zatonął.
Po wojnie Rosjanie podjęli próbę uratowania go. Został podniesiony i włączony w skład marynarki ZSRR, jednak naprawa była nieopłacalna, w związku z czym został osadzony na dnie w rejonie Zatoki Fińskiej, gdzie służył Związkowi Radzieckiemu jako okręt-cel.
źródło: Muzeum II Wojny Światowej / i.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?