Polacy alarmują! Sytuacja finansowa jest zła
W tej chwili blisko połowa Polaków ocenia stan swoich prywatnych finansów jako średni. Z badania PAYBACK wynika, że niemal 30 proc. ankietowanych określa go jako dobry, natomiast 13 proc. Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa jest zła. Porównując to do wyników badania ze stycznia ubiegłego roku, widać, że rośnie grupa osób, których sytuacja finansowa z roku na rok się pogarsza. Blisko 47 proc. Polaków uważa obecnie, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż pół roku temu, podczas gdy na początku 2022 roku deklarowało to 38 procent.
Główną przyczyną pogorszenia się sytuacji finansowej Polaków jest pogłębiająca się inflacja (wskazują na to głosy 2/3 ankietowanych). W dalszej kolejności Polacy wymieniają negatywne zmiany zawodowe jak np. utrata zatrudnienia czy wykonywanie gorzej płatnej pracy (12 proc.) oraz podwyżkę stóp procentowych, objawiającą się m.in. w rosnących ratach kredytów (11 proc.). Aż 58 proc. Polaków ma zobowiązania finansowe, z czego 35 proc. osób wskazuje na kredyt konsumpcyjny, a blisko 21 proc. – na kredyt hipoteczny.

W ogóle nie oszczędza więcej niż co drugi młody Polak
Okazuje się, że oszczędzać regularnie może ponad 70 proc. Polaków. Jednak robi to co piąty Polak, odkładając co miesiąc konkretną kwotę. Z drugiej strony co trzeci nie odkłada w ogóle. – Wydaje się, ż...
Inflacja, pandemia i wojna. Oszczędzanie nie jest proste
Pocieszające może być to, że ponad połowa Polaków deklaruje, że ma oszczędności, jednak aż 47 proc. ankietowanych sygnalizuje brak jakiejkolwiek poduszki finansowej. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na oszczędzanie, wskazują, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wysoka inflacja (42 proc.) oraz zbyt niskie zarobki w stosunku do zbyt dużej ilości wydatków (40 proc.).
– Wyniki tegorocznego badania wskazują wyraźnie, że jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przyczyny to inflacja, która bezpośrednio wpływa na pogarszanie się sytuacji finansowej, oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków – i to mimo ograniczenia wydatków oraz zmniejszenia zużycia prądu, gazu czy wody, co deklaruje odpowiednio 60 i 26 proc. ankietowanych. Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy patrzą w przyszłość dość pesymistycznie – blisko 60 proc. ankietowanych uważa, że w najbliższych miesiącach inflacja wciąż będzie rosnąć. Pocieszająca jest jednak nasza wrodzona polska gospodarność – aż 45 proc. respondentów wskazuje, że będzie podejmowało działania w celu zwiększenia dochodów w 2023 roku – komentuje Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska. Wciąż oszczędzamy nieregularnie, choć odkładamy odrobinę większe kwoty.
60 proc. osób, które mogą pozwolić sobie na oszczędzanie, nie robi tego regularnie, a odkłada jedynie powstałe nadwyżki finansowe. Co więcej, blisko 54 proc. oszczędzających Polaków odkłada mniej z powodu inflacji. Jedynie 13 proc. osób oszczędza więcej.
Podobnie jak w zeszłym roku, większość osób oszczędzających odkłada średnio od 201 do 500 zł miesięcznie (26 proc., rok temu było to 30 proc.). Dość widocznej zmianie uległ jednak odsetek osób deklarujących odkładanie średnio od 501 do 1000 zł na miesiąc (23 proc., rok temu 19 proc).

dś