Szamba i domowe oczyszczalnie ścieków pod kontrolą. Za nieprawidłowości grożą wysokie kary

Redakcja Wiadomości
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Posiadacze szamba lub przydomowej oczyszczalnię ścieków w każdej chwili mogą spodziewać się kontroli ze strony urzędników gminnych. Sprawdzą oni zarówno stan instalacji, jak i potrzebną dokumentację. W przypadku nieprawidłowości grożą wysokie kary.

Spis treści

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Na mocy znowelizowanej ustawy Wody Polskie – Prawo wodne z 7 lipca 2022 roku, przedstawiciele urzędu gminy są obowiązani przeprowadzać kontrole i przedstawiać szczegółowy raport dotyczący gospodarki nieczystościami.

Mieszkańcy posesji, na których znajduje się szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków koniecznie muszą mieć ważną umowę na wywóz nieczystości. Ponadto, na wezwanie kontrolerów, muszą udostępnić rachunki za takie usługi.

Co podlega kontroli urzędu gminy?

Urzędnicy będą także sprawdzać, czy umowa odpowiada rzeczywistości, na przykład czy wywożona ilość nieczystości faktycznie pasuje do zadeklarowanej liczby mieszkańców nieruchomości.

Nie wolno utrudniać kontroli, a przedstawiciele urzędu gminy mogą wejść na posesję 24 godziny na dobę, zarówno z rzeczoznawcą, jak i niezbędnym sprzętem. Za próby zakłócenia grozi mandat do nawet 5000 złotych.

Sprawdzeniu podlegają takie kwestie, jak prawidłowość i regularnośćopróżniania szamba, dokumentacja, w tym wspomniana wcześniej umowa na wywóz nieczystości, a także stan techniczny instalacji.

Wysokie kary za nieprawidłowości

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, urzędnicy mogą nałożyć grzywnę w wysokości nawet 5000 złotych.

Ponadto, kontrolerzy mogą nakazać wywóz nieczystości przez gminę na koszt właściciela, w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji.

Nie tylko właściciele posesji muszą uważać. Także samorządy gminne podlegają odpowiednim przepisom, które wymagają, by do sierpnia 2024 dokonać odpowiednich inspekcji i przedstawić raport. Jeśli tego nie zrobi, gmina może otrzymać karę nawet do 50 000 zł.

Szacuje się, że około 500 000 gospodarstw domowych w Polsce nie jest podłączonych do kanalizacji i korzysta z szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PL
Kasa,kasa,kasa
U
USS wojtuś
Pobyt na wsiach należy zdelegalizować
z
zzz
niezłe szambo :/
Wróć na i.pl Portal i.pl