Spis treści
Szef MSZ w Berlinie. Jednym z tematów rozmów reparacje wojenne
– Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami – powiedział Radosław Sikorski.
Na wspólnej konferencji ze swoją niemiecką odpowiedniczką szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że minister Annalena Baerbock „ma świadomość, jak ważną rolę w polskim społeczeństwie odgrywa pamięć o ofiarach poniesionych podczas II wojny światowej”. – Wielokrotnie osobiście dawała temu wyraz – mówił.
Podkreślił, że „jednym z tematów, które będzie chciał poruszyć, jest projekt Domu Niemiecko-Polskiego, na wcześniejszym etapie prac znany jako miejsce pamięci i spotkań z Polską, które ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne”.
– Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia – zapowiedział szef MSZ.
Ocenił, ze „dobra, pełna zaufania współpraca dwustronna, którą mamy nadzieję osiągnąć, jest niezbędną podstawą do rozszerzania jej na innych partnerów w Unii Europejskiej”.
Szefowa MSZ Niemiec: Polska dużo wcześniej rozpoznała zagrożenie ze strony Rosji
Szefowa niemieckiej dyplomacji podkreśliła, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już prawie dwa lata, a „Putin nie rezygnuje, ze swojego obłędnego planu przesuwania granic w Europie”, stosując przemoc wobec cywilów, dzieci i kobiet. – Ludzie sprzeciwiają się temu w Ukrainie od prawie dwóch lat z bohaterską odwagą i tym samym bronią nie tylko swojego kraju, bronią także wartości Europy, bezpieczeństwa nas wszystkich i tym samym przyszłości naszych dzieci – mówiła.
Dodała, że „Niemcy i Polska są zupełnie zgodne, stoimy w dalszym ciągu mocno u boku Ukrainek i Ukraińców w ich walce o wolność, wsparcie dla Ukrainy jest dalej udzielane, tak długo jak będzie to konieczne”.
Zapowiedziała też, że w czerwcu w Berlinie odbędzie się konferencja na temat odbudowy Ukrainy.
Baerbock zwróciła też uwagę, że Polska dużo wcześniej rozpoznała zagrożenie ze strony Rosji, ponieważ - jak powiedziała - dla ludzi w Polsce Rosja Putina jest bardzo blisko. – Dzisiaj dla nas wszystkich jest jasne - bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo państw bałtyckich jest naszym bezpieczeństwem, (nas) wszystkich i tego bezpieczeństwa bronimy wspólnie jako sojusznicy w NATO – wskazała.
Podkreśliła też, że „bezpieczeństwo Polski i państw bałtyckich jest naszym bezpieczeństwem”. Annalena Baerbock podkreśliła, że silna Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje żywej przyjaźni niemiecko-polskiej.
dś
Źródło:
