Szokująca instrukcja ISIS. Państwo Islamskie radzi, jak sprzedawać, bić i gwałcić niewolnice

Redakcja
Islamiści z ISIS na północy Iraku wydali instrukcję, która pozwala bojownikom gwałcić wzięte do niewoli dziewczynki przed okresem dojrzewania, o ile są "zdatne".

Dokument sporządzony przez dział badań i interpretacji teologicznych ISIS usprawiedliwia branie niemuzułmańskich kobiet jako niewolnic seksualnych i odpowiada szczegółowo na 29 pytań o to, jak bojownicy powinni się wobec nich zachowywać.

Dokument sporządzony rzez ISIS stwierdza m.in.: "Dopuszczalne są stosunki seksualne z niewolnicami, które nie osiągnęły jeszcze wieku dojrzewania, jeśli są zdatne do stosunku. Jeśli jednak niewolnica nie jest zdatna, to można cieszyć się nią bez stosunku". Eksperci twierdzą, że dokument jest autentyczny

Dokument został opublikowany w formie broszury, ale w ubiegłym tygodniu zaczął krążyć w mediach społecznościowych. Eksperci uważają, że jest autentyczny.

Instrukcja daje przerażający wgląd w prawdopodobny los tysięcy jazydek - kobiet należących do społeczności niemuzułmańskich Kurdów, uznawanej przez islamistów za wspólnotę satanistyczną - pojmanych przez grupę terrorystyczną, obecnie przedstawiającą się jako Państwo Islamskie, gdy latem tego roku zajmowała rozległe obszary północnego Iraku i Syrii.

"Nie ma sporu wśród uczonych, że dopuszczalne jest niewolenie niewiernych kobiet" - to znaczy kobiet wyznających inną wiarę, np. chrześcijanek, żydówek i politeistek - stwierdza dokument.

"Można kupować, sprzedawać lub przekazywać w darze niewolnice, ponieważ są one jedynie mieniem, którego można się swobodnie pozbywać, o ile nie spowoduje to żadnej szkody dla muzułmańskiej wspólnoty".

Zniewolone kobiety mogą być bite - ale tylko w celu ich zdyscyplinowania. "Nie wolno bić dla własnej satysfakcji ani żeby torturować" - wyjaśnia dokument. "Ponadto, zakazane jest bicie w twarz".

Wytyczne mówią, że dziewice mogą być gwałcone, gdy zostały zakupione przez swoich "panów".

Nie można jednak sprzedać niewolnicy, jeśli jej "właściciel" ją zapłodnił.

Wyjątkowo przerażające jest aprobata ISIS dla uprawiania seksu ze zniewolonymi dziewczynkami przed okresem dojrzewania.

"Dopuszczalne są stosunki seksualne z niewolnicami, które nie osiągnęły jeszcze wieku dojrzewania, jeśli są zdatne do stosunku", mówi dokument. "Jeśli jednak niewolnica nie jest zdatna, to można cieszyć się nią bez stosunku". Dokument nie wyjaśnia, co oznacza określenie "zdatna".

Bojownicy ISIS porwali od 5 do 7 tys. jazydów, w większości kobiety i dziewczynki, szacuje Matthew Barber, członek Zespołu Kryzysowego Sindżar, grupy monitorującej losy jazydów, która przeprowadziła szczegółowe badania dotyczące liczby członków tej wspólnoty zmuszonej przez ISIS do opuszczenia swoich domów.

Około 50 tys. jazydów, którym udało się uciec, schroniło się na górze Sindżar w obawie przed ludobójstwem i gwałtami. W obliczu narastającej katastrofy humanitarnej, w sierpniu tego roku prezydent Barack Obama rozkazał przeprowadzić naloty na islamskich ekstremistów, a siły brytyjskie zrzucały pomoc dla potrzebujących.
Cztery miesiące później tysiące jazydów nadal tkwi na górze i boi się zejść. Aby przeżyć, muszą polegać na zrzutach dokonywanych przez irackie siły powietrzne, a pogoda się pogarsza.

Opublikowanie instrukcji postępowania ze zniewolonymi kobietami nastąpiło po tym, jak w ubiegłym miesiącu pojawiło się wideo, na którym widać bojowników ISIS targujących się o pojmane kobiety jazydzkie w "dzień targu niewolników".

Mężczyźni dyskutują, ile warta jest każda z niewolnic; jeden deklaruje, że zapłaci więcej za dziewczynę z "niebieskimi oczami", a inny mówi, że chce 15-latkę z zielonymi oczami. Jeden z bojowników stwierdził, że chce wymienić niewolnicę za pistolet Glock. Chociaż nie jest całkiem jasne, skąd pochodzą mężczyźni, ich akcent wskazuje, że pochodzą z Arabii Saudyjskiej.

W materiale wideo kamerzysta informuje widzów, że każdy z bojowników dostanie "swój udział".

Artykuł w październikowym wydaniu internetowego magazynu ISIS zatytułowanego "Dabiq", opisuje, jak bojownicy "dzielą się" pojmanymi kobietami. Cytuje islamskiego uczonego Szejka Abu Mohammada al-Adnaniego, który mówi: "Podbijemy wasz Rzym, połamiemy wasze krzyże i zniewolimy wasze kobiety, za zgodą Wielkiego Allaha".

Jednak w liście otwartym opublikowanym we wrześniu 120 czołowych muzułmańskich uczonych z całego świata potępiło naukę ISIS o niewolnictwie, stwierdzając, że członkowie tej grupy są "nieislamscy".

"W islamie nie wolno ignorować rzeczywistości czasów współczesnych przy wywodzeniu orzeczeń prawnych", stwierdzili uczeni.

Opisy w mediach społecznościowych wskazują, że jazydzkie kobiety są przetrzymywane przez islamskie bojowniczki znane jako Brygada Al-Chansa. Wiele pojmanych kobiet jest codziennie fizycznie dręczonych i gwałconych. Nieliczne ofiary, którym udało się uciec, mówią o systematycznie brutalnym traktowaniu.

W innym dokumencie opublikowanym w ubiegłym miesiącu ISIS wyceniał zniewolone kobiety jak towar, według ich wieku. Na przykład dziewczynki w wieku od roku do dziewięciu lat zostały wycenione na 111 dolarów (70 funtów).

Jedno z ostatnich pytań w najnowszym dokumencie dotyczy tego, co należy zrobić z niewolnicą, która ucieka od swojego pana.
"Zarówno uciekający niewolnik, jak i uciekająca niewolnica jest jednym z najcięższych grzechów" - napisano w broszurze. Chociaż nie określono dokładnie, jaka powinna być kara, stwierdzono, że kobietę "należy skarcić w taki sposób, który powstrzyma inne od prób ucieczki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl