Położony na wysokiej skarpie lewego brzegu Wisły renesansowy zamek w Janowcu nad Wisłą to wspaniała, a zarazem bardzo tajemnicza budowla. Mało kto wie, że przez lata był on jedynym prywatnym zamkiem w Polsce Ludowej, należącym do warszawiaka Leona Kozłowskiego. W czasach świetności wielkością dorównywał Wawelowi; posiadał 7 wielkich sal i 98 pokoi. Z jego powstaniem związani są wybitni architekci i rzeźbiarze m.in. Santi Gucci Florentino, Giovani Battista Falconi i Tylman z Gameren. Jego budowę rozpoczął w latach 1526-37 Piotr Firlej wraz z synem. Później był on wielokrotnie rozbudowywany tak, że ostatecznie przybrał kształt nieregularnego wieloboku, zbliżonego do trójkąta.
Obecnie turyści mogą zwiedzać: dziedziniec, krużganki i taras widokowy na pradolinę Wisły, odbudowany Dom Północny z wystawą „Historia zamku. Budowa, Rozbudowa, Konserwacja” oraz wystawę „Fajans holenderski ze zbiorów Jędrzeja Jaworskiego”.
Nieszczęśliwa miłość Heleny Lubomirskiej i legenda o Czarnej Damie
Z zamkiem w Janowcu nad Wisłą związana jest postać Czarnej Damy, która ukazuje się osobom prawdziwe zakochanym. Zjawa ta ma być duchem Heleny Lubomirskiej, która jako młoda dziewczyna zakochała się w biednym rybaku. Niestety, rodzice zabronili jej spotykania się z ukochanym. Ta nie posłuchała, więc zamknięto ją w zamkowej wieży. Dziewczyna nigdy nie wyrzekła się swojej miłości - po kilku miesiącach zamknięcia z rozpaczy za ukochanym skoczyła z wieży. Jednak nawet po śmierci jej duch nie może odzyskać spokoju i nawiedza janowiecki zamek - jak głoszą legendy - przez lata przynosząc pecha jego kolejnym właścicielom.
- Czerwcowa odsłona Lubelskiej Giełdy Staroci. Zobacz zdjęcia
- Skatepark w Puławach robi wrażenie. Przetestowali go zaraz po otwarciu
- W Lublinie po raz kolejny usłyszeliśmy Inne Brzmienia
- Lublin na stałe wpisze się w kalendarz Inicjatywy Trójmorza
- Siedziba byłego komendanta obozu zagłady zamieniła się w placówkę edukacyjną
- "Nie ma gospodarstwa, które by nie ucierpiało". Wojewoda obiecuje pomoc
