Niewiarygodne, jak tolerancyjny kraj stał się rajem dla brutalnych gangów. Dwadzieścia lat temu przestępstwa z użyciem broni palnej w Szwecji prawie nie istniały. Teraz to norma.
Został płacz po stracie syna
Jedną z ofiar obecnej sytuacji w Szwecji jest Hanad Warsame. Podczas jednego z ataków, 19-latek próbował wyważyć szklane drzwi biblioteki w mieście na południu kraju, aby uciec w bezpieczne miejsce, ale padł na ulicę z dwiema kulami. Bezrobotny Libańczyk, który w 1994 r. sprowadził rodzinę z Somalii, opłakuje syna w kraju, znanym z miłości do pokoju.
Nie jest w żalu osamotniony. Szwecja, znana z bycia tolerancyjną, praworządną i humanitarną potęgą, jest ogarnięta wojnami gangów. W 2022 r. wskaźnik mordów z użyciem broni w Sztokholmie był 25 razy wyższy niż w Londynie.
Wielu skandynawskich gangsterów pochodzi z drugiego lub trzeciego pokolenia imigrantów, którzy dorastali w biedzie i czują się wykluczeni ze szwedzkiego społeczeństwa. Miejscowi politycy twierdzą dziś, że Szwecji nie udało się zintegrować migrantów.
Dzieci-żołnierze szaleją
Za większością sytuacji, prowadzących do rozlewu krwi stoją tzw. dzieci-żołnierze, przygotowywane do zabijania dla pieniędzy. W jednej z niedawnych spraw sądowych wyszło na jaw, że 15-latek, który zamordował w zamian za kwotę 8 tys. dolarów w gotówce, napisał do przyjaciela: „strzelam, zabijam”.
Reakcja kumpla: „Hahahahahaha. Strzał w głowę?"
W Szwecji najsurowszą karą dla mordercy w wieku 15 lat są cztery lata pozbawienia wolności.
„Teraz panuje zgoda co do tego, że Szwecja poniosła porażkę z integracją” - powiedział ekspert ds. gangów, Diamant Salihu. „Niemcy przyjęły wielu migrantów, ale nie słyszy się tam o dzieciach-żołnierzach” - dodał.
Ze statystyk wynika, że jeden na pięciu Szwedów – 2,2 miliona osób – urodziło się za granicą. Tylko w 2015 r. Szwecja przyjęła 163 tys. uchodźców, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu.
Brak perspektyw, wykluczenie
Zbyt wielu migrantów żyło bez pracy i perspektyw, w dotkniętych biedą miastach, przez co poczuli się wykluczeni z głównego nurtu.
W 2023 r. doszło do 363 strzelanin, w których zginęły 53 osoby.
Ataki bombowe zlecane przez przestępców są obecnie częstym zjawiskiem. W 2023 roku doszło do 149 wybuchów, w wyniku których zginęli lub zostali okaleczeni niewinni obywatele.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!