Wniosek o ratyfikację akcesji Szwecji do NATO
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO - poinformowały służby prasowe szefa państwa tureckiego.
Potwierdziła to też sama Szwecja.
Według agencji Reutera nie podano żadnych dodatkowych informacji w sprawie głosowania.
Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Wówczas Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w stolicy Litwy z prezydentem Turcji oraz premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. "To historyczny krok" - napisał Stoltenberg na portalu X (wcześniej Twitter), informując o zgodzie Erdogana na przekazanie wniosku pod głosowanie w parlamencie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Aby Szwecja mogła dołączyć do sojuszu, wszystkich 31 państw będących członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego musi poprzeć członkostwo kraju.
Dotychczas odpowiedniej umowy nie ratyfikowały tylko Turcy i Węgrzy, co oznacza, że po decyzji Erdogana i ewentualnym pozytywnym głosowaniu tureckiego parlamentu, ostatnim państwem, od którego zależeć będzie wejście Szwecji do NATO, zostaną Węgry.
Szwecja i Finlandia w NATO
Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.
Członkostwo Finlandii w NATO zostało przypieczętowane w kwietniu, co stanowiło historyczną ekspansję zachodniego bloku obronnego, ale kandydatura Szwecji została wstrzymana przez Turcję i Węgry.
Turcja stwierdziła już wcześniej, że Szwecja musi podjąć dalsze kroki na swoim terytorium, aby ukrócić Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), którą UE i USA również uważają za grupę terrorystyczną.
Reakcja premiera Szwecji
– To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO – oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson.
– Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO – podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).
lena
Źródło: