Szwecja w NATO? Prezydent Turcji przesłał do parlamentu wniosek o ratyfikację akcesji

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Poczyniono ważny krok w stronę wejścia Szwecji do NATO. Ze swojej umowy wywiązał się prezydent Turcji. Obietnicę o przesłaniu parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego złożył podczas lipcowego zjazdu w Wilnie.

Wniosek o ratyfikację akcesji Szwecji do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO - poinformowały służby prasowe szefa państwa tureckiego.

Potwierdziła to też sama Szwecja.

Według agencji Reutera nie podano żadnych dodatkowych informacji w sprawie głosowania.

Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Wówczas Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w stolicy Litwy z prezydentem Turcji oraz premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. "To historyczny krok" - napisał Stoltenberg na portalu X (wcześniej Twitter), informując o zgodzie Erdogana na przekazanie wniosku pod głosowanie w parlamencie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Aby Szwecja mogła dołączyć do sojuszu, wszystkich 31 państw będących członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego musi poprzeć członkostwo kraju.

Dotychczas odpowiedniej umowy nie ratyfikowały tylko Turcy i Węgrzy, co oznacza, że po decyzji Erdogana i ewentualnym pozytywnym głosowaniu tureckiego parlamentu, ostatnim państwem, od którego zależeć będzie wejście Szwecji do NATO, zostaną Węgry.

Szwecja i Finlandia w NATO

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.

Członkostwo Finlandii w NATO zostało przypieczętowane w kwietniu, co stanowiło historyczną ekspansję zachodniego bloku obronnego, ale kandydatura Szwecji została wstrzymana przez Turcję i Węgry.

Turcja stwierdziła już wcześniej, że Szwecja musi podjąć dalsze kroki na swoim terytorium, aby ukrócić Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), którą UE i USA również uważają za grupę terrorystyczną.

Reakcja premiera Szwecji

– To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO – oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson.

– Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO – podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl