
Spis treści
Największe ćwiczenia NATO od 1988 roku
To największe tego typu manewry od 1988 roku, kiedy w ćwiczeniach Reforger wzięło udział 125 tys. żołnierzy. W ostatnim czasie porównywalnym wydarzeniem było Trident Juncture z 2018, z liczbą około 50 tys. uczestniczących wojskowych.
Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 formalnie rozpoczęły się w poniedziałek 22 stycznia. Głównym celem manewrów jest „pokazanie zdolności NATO do przemieszczenia sił z Ameryki Północnej i innych regionów sojuszu do Europy”.
„To wzmocnienie sił będzie prowadzone podczas scenariusza symulowanego konfliktu z bliskim przeciwnikiem. Pokaże, że NATO może prowadzić i utrzymywać złożone operacje w wielu domenach przez kilka miesięcy, w każdych warunkach, na obszarze od dalekiej północy po Europę Środkowo-Wschodnią” – czytamy w dokumencie, który portal i.pl otrzymał od służb prasowych NATO.
Jak podkreślono w komunikacie, ćwiczenia mają być „jasną demonstracją jedności transatlantyckiej NATO, a także pokazać siłę i determinację do tego, by robić wszystko co możliwe, aby chronić nawzajem siebie, nasze wspólne wartości i oparty na zasadach międzynarodowy porządek”.
„Ćwiczenia NATO mają charakter obronny, transparentny, proporcjonalny i będą prowadzone w oparciu o międzynarodowe zasady” – zaznaczono.

Kto weźmie udział w ćwiczeniach Steadfast Defender 2024
Sojusz poinformował, że w manewrach Steadfast Defender 2024 weźmie udział około 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich 31 krajów członkowskich NATO, a także będącej coraz bliżej członkostwa w Pakcie Szwecji.
W przesłanym i.pl dokumencie wyszczególniono także rodzaje sprzętu wojskowego, jaki ma zostać użyty podczas ćwiczeń. Będzie to między innymi:
- ponad 1,100 pojazdów, w tym 166 czołgów, 533 bojowych wozów piechoty oraz 417 transporterów opancerzonych;
- ponad 80 statków powietrznych (myśliwce F-35, F/A-18, Harrier, F-15, a także śmigłowce i drony);
- ponad 50 okrętów wojennych (lotniskowce, fregaty, korwety, niszczyciele).
Dwie fazy ćwiczeń NATO
Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 są podzielone na dwie główne fazy. Pierwsza z nich, nazwana „Transatlantic Reinforcement by Forces” („Transatlantyckie posiłki”) skupia się na działaniach marynarki wojennej, przerzucających siły wojskowe na kontynent Europejski. Poszczególne elementy tej fazy mają się odbywać na Oceanie Atlantyckim, a także u wybrzeży USA, Hiszpanii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. Ta część manewrów zaplanowana jest między 22 stycznia a 15 marca, będzie prowadzona przez Dowództwo Połączonych Sił NATO w Norfolk w stanie Wirginia w USA.
Druga część, nazwana „Multi-domain Enablement & Employement of Forces” (Wielodomenowe umożliwienie i wykorzystanie sił) będzie dotyczyć narodowych i wielonarodowych możliwości wojskowych NATO. Jednym z kluczowych elementów tej fazy będzie ćwiczenie rozmieszczenia połączonych sil najwyższej gotowości (VJTF) na terytorium Polski. Będzie ono zintegrowane z ćwiczeniami Dragon 24, które odbędą się na polskich poligonach.
Oprócz nich, w ramach drugiej fazy Steadfast Defender 2024 odbywać się będą także inne lokalne manewry, w tym Trojan Footprint 24 w Grecji, Rumunii oraz Gruzji (która nie jest członkiem NATO), Grand Quadriga (w Niemczech i Estonii), Brave Warrior (na Węgrzech), Crystal Arrow (na Łotwie) oraz Brilliant Jump (w Niemczech i w Polsce).
Oddzielnym elementem będą także ćwiczenia Defender 2024, w ramach których odbędą się trzy mniejsze wydarzenia:
- Saber Strike 2024 (Litwa, Polska, Niemcy);
- Immediate Response 2024 (Czechy, Estonia, Finlandia, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwecja);
- Swift Response 2024 (Estonia, Mołdawia, Północna Macedonia, Polska, Rumunia, Węgry, Włochy).
Ćwiczenia Dragon 24 w Polsce
Zwróciliśmy się także z pytaniem do polskich władz wojskowych o szczegółowe dane dotyczące manewrów Dragon 24.
„W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni” – poinformowało i.pl Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Jak dodano, główny trzon wojsk biorących udział w ćwiczeniach Dragon 24 będzie stanowić 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. króla Jana III Sobieskiego, a drugoplanową jednostką ma być 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. króla Kazimierza Jagiellończyka.

„Ponadto w ćwiczeniu udział będą brały 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3. Flotylla Okrętów i jednostki Wojsk Specjalnych. Część działań będzie także wsparta przez Wojska Obrony Terytorialnej” – podaje DG RSZ.
Ćwiczenia Dragon 24 będą miały miejsce w Polsce między 25 lutego a 14 marca.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena