Ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024. Ich elementem będą manewry Dragon 24 w Polsce. Zobacz program i uczestników

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na początku tygodnia ruszyły największe do czasów Zimnej Wojny wspólne ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024. Weźmie w nich udział ponad 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich krajów członkowskich oraz Szwecji. Polskim elementem będą ćwiczenia Dragon’24. Portal i.pl zwrócił się do NATO oraz polskich władz wojskowych o szczegółowe dane na temat manewrów.
Ruszyły wielkie ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024. Jednym z ich elementów będą manewry Dragon 24 w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne
Ruszyły wielkie ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024. Jednym z ich elementów będą manewry Dragon 24 w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne Domena publiczna

Spis treści

Największe ćwiczenia NATO od 1988 roku

To największe tego typu manewry od 1988 roku, kiedy w ćwiczeniach Reforger wzięło udział 125 tys. żołnierzy. W ostatnim czasie porównywalnym wydarzeniem było Trident Juncture z 2018, z liczbą około 50 tys. uczestniczących wojskowych.

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 formalnie rozpoczęły się w poniedziałek 22 stycznia. Głównym celem manewrów jest „pokazanie zdolności NATO do przemieszczenia sił z Ameryki Północnej i innych regionów sojuszu do Europy”.

„To wzmocnienie sił będzie prowadzone podczas scenariusza symulowanego konfliktu z bliskim przeciwnikiem. Pokaże, że NATO może prowadzić i utrzymywać złożone operacje w wielu domenach przez kilka miesięcy, w każdych warunkach, na obszarze od dalekiej północy po Europę Środkowo-Wschodnią” – czytamy w dokumencie, który portal i.pl otrzymał od służb prasowych NATO.

Jak podkreślono w komunikacie, ćwiczenia mają być „jasną demonstracją jedności transatlantyckiej NATO, a także pokazać siłę i determinację do tego, by robić wszystko co możliwe, aby chronić nawzajem siebie, nasze wspólne wartości i oparty na zasadach międzynarodowy porządek”.

„Ćwiczenia NATO mają charakter obronny, transparentny, proporcjonalny i będą prowadzone w oparciu o międzynarodowe zasady” – zaznaczono.

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 w liczbach
Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 w liczbach Krystiana Konieczna / i.pl

Kto weźmie udział w ćwiczeniach Steadfast Defender 2024

Sojusz poinformował, że w manewrach Steadfast Defender 2024 weźmie udział około 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich 31 krajów członkowskich NATO, a także będącej coraz bliżej członkostwa w Pakcie Szwecji.

W przesłanym i.pl dokumencie wyszczególniono także rodzaje sprzętu wojskowego, jaki ma zostać użyty podczas ćwiczeń. Będzie to między innymi:

  • ponad 1,100 pojazdów, w tym 166 czołgów, 533 bojowych wozów piechoty oraz 417 transporterów opancerzonych;
  • ponad 80 statków powietrznych (myśliwce F-35, F/A-18, Harrier, F-15, a także śmigłowce i drony);
  • ponad 50 okrętów wojennych (lotniskowce, fregaty, korwety, niszczyciele).

Dwie fazy ćwiczeń NATO

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 są podzielone na dwie główne fazy. Pierwsza z nich, nazwana „Transatlantic Reinforcement by Forces” („Transatlantyckie posiłki”) skupia się na działaniach marynarki wojennej, przerzucających siły wojskowe na kontynent Europejski. Poszczególne elementy tej fazy mają się odbywać na Oceanie Atlantyckim, a także u wybrzeży USA, Hiszpanii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. Ta część manewrów zaplanowana jest między 22 stycznia a 15 marca, będzie prowadzona przez Dowództwo Połączonych Sił NATO w Norfolk w stanie Wirginia w USA.

Druga część, nazwana „Multi-domain Enablement & Employement of Forces” (Wielodomenowe umożliwienie i wykorzystanie sił) będzie dotyczyć narodowych i wielonarodowych możliwości wojskowych NATO. Jednym z kluczowych elementów tej fazy będzie ćwiczenie rozmieszczenia połączonych sil najwyższej gotowości (VJTF) na terytorium Polski. Będzie ono zintegrowane z ćwiczeniami Dragon 24, które odbędą się na polskich poligonach.

Oprócz nich, w ramach drugiej fazy Steadfast Defender 2024 odbywać się będą także inne lokalne manewry, w tym Trojan Footprint 24 w Grecji, Rumunii oraz Gruzji (która nie jest członkiem NATO), Grand Quadriga (w Niemczech i Estonii), Brave Warrior (na Węgrzech), Crystal Arrow (na Łotwie) oraz Brilliant Jump (w Niemczech i w Polsce).

Oddzielnym elementem będą także ćwiczenia Defender 2024, w ramach których odbędą się trzy mniejsze wydarzenia:

  • Saber Strike 2024 (Litwa, Polska, Niemcy);
  • Immediate Response 2024 (Czechy, Estonia, Finlandia, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwecja);
  • Swift Response 2024 (Estonia, Mołdawia, Północna Macedonia, Polska, Rumunia, Węgry, Włochy).

Ćwiczenia Dragon 24 w Polsce

Zwróciliśmy się także z pytaniem do polskich władz wojskowych o szczegółowe dane dotyczące manewrów Dragon 24.

„W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni” – poinformowało i.pl Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak dodano, główny trzon wojsk biorących udział w ćwiczeniach Dragon 24 będzie stanowić 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. króla Jana III Sobieskiego, a drugoplanową jednostką ma być 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. króla Kazimierza Jagiellończyka.

Manewry Dragon 24 w Polsce w liczbach.
Manewry Dragon 24 w Polsce w liczbach. Krystiana Konieczna / i.pl

„Ponadto w ćwiczeniu udział będą brały 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3. Flotylla Okrętów i jednostki Wojsk Specjalnych. Część działań będzie także wsparta przez Wojska Obrony Terytorialnej” – podaje DG RSZ.

Ćwiczenia Dragon 24 będą miały miejsce w Polsce między 25 lutego a 14 marca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl