Kościół św. Piotra i Pawła przy Grodzkiej. Tu brali ślub rodzice Jana Pawła II [ZDJĘCIA]
Tak wynika z dokumentów wojskowych, do których dotarł krakowski archiwista Andrzej Bogunia-Paczyński oraz Grzegorz Polak, pracownik Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Dostaliśmy fotokopie dokumentów z wiedeńskiego Kriegsarchiv. Wynika z nich, że ślub był w 1906 roku - nie ma wątpliwości Grzegorz Polak.
W wiedeńskich zbiorach, które do warszawskiego muzeum dotarły przez Centralne Archiwum Wojskowe, znalazła się teczka Karola Wojtyły - ojca papieża.
- Notowano w niej jego awans, osiągnięcia i przebieg służby. Dodatkowo widniały tam najważniejsze informacje dotyczące jego życia prywatnego, m.in. data ślubu - mówi Polak.
Wpadł na te dokumenty przy badaniu historii siostry papieża - Olgi, która urodziła się i umarła w 1916 roku, tego samego dnia. - Dane z tych archiwów są wiarygodne. Do tej pory biografowie podawali datę 1904 roku na zasadzie prawdopodobieństwa. Wiedzieli, gdzie i kiedy mieszkali rodzice papieża i że musieli wziąć ślub w kościele garnizonowym, którym był kościół św. św. Piotra i Pawła - tłumaczy.
Do tych samych wniosków doszedł Andrzej Bogunia-Paczyński. Jeszcze w 2011 r., powołując się z kolei na austriackiego publicystę Ernsta Trosta, w artykule "Emilia i Karol Wojtyłowie", zamieszczonym w periodyku "Małopolska", obalił inne daty ślubu (podawno aż trzy) i ustalił jedną - 10 lutego 1906 r. 14 lat później Wojtyłom urodził się syn Karol - przyszły papież.
Najbardziej wiarygodnym dowodem na datę ślubu byłaby księga zaślubin z kościoła Piotra i Pawła. Nie wiadomo, gdzie się znajduje. Mogła zostać wywieziona przez Niemców podczas II wojny światowej. Naziści poszukiwali informacji na temat polskich oficerów i ich rodzin, więc sięgali do różnych źródeł.
Być może księga ta trafiła do Wiednia. Gdy miasto to zostało zdobyte przez Armię Czerwoną w 1945 r., część dokumentów niemieckich przejęła rosyjska bezpieka. Czy znalazły się wśród nich księgi parafialne z Krakowa? Jeśli nie, może uda się je znaleźć.
Wychodzi na to, że historia rodziny Wojtyłów nie jest tak powszechnie znana i udokumentowana, jak się wszystkim zdawało. Dziennikarze i duchowni szukają w archiwach informacji, które mogłyby przybliżyć ich do prawdy.
Jeśli okaże się, że Polak ma rację, trzeba będzie skorygować datę ślubu Wojtyłów na pamiątkowej tablicy w kościele św. św. Piotra i Pawła, zawieszonej tam kilka dni temu (wyryto tam datę 10 lutego 1904 roku). Czy proboszcz tego kościoła będzie w takim wypadku zmieniał napis? Chcieliśmy go o to zapytać, jednak nie podnosił słuchawki.
Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!