Tajemniczy wypadek fiata 126p. Śmierć dominikanina, o. Honoriusza Kowalczyka, do dzisiaj nie została wyjaśniona

Jednym z upamiętnionych duchownych jest dominikanin, o. Honoriusz Stanisław Kowalczyk. Zakonnik urodził się w 1935 roku, był duszpasterzem akademickim i opiekunem duchowym Solidarności w Poznaniu. Podczas stanu wojennego organizował msze św. za ojczyznę oraz pomoc dla internowanych i prześladowanych.
Jednym z upamiętnionych duchownych jest dominikanin, o. Honoriusz Stanisław Kowalczyk. Zakonnik urodził się w 1935 roku, był duszpasterzem akademickim i opiekunem duchowym Solidarności w Poznaniu. Podczas stanu wojennego organizował msze św. za ojczyznę oraz pomoc dla internowanych i prześladowanych. IPN
W hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski” od 2018 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Data upamiętnienia, 19 października, nie jest przypadkowa – tego dnia w 1984 roku został uprowadzony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Jednym z upamiętnionych duchownych jest dominikanin, o. Honoriusz Stanisław Kowalczyk. Zakonnik urodził się w 1935 roku, był duszpasterzem akademickim i opiekunem duchowym Solidarności w Poznaniu. Podczas stanu wojennego organizował msze św. za ojczyznę oraz pomoc dla internowanych i prześladowanych.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Śmierć o. Honoriusza Kowalczyka OP

Ojciec Honoriusz nie był wygodny dla SB. Jeszcze w pierwszym dniu stanu wojennego, wspólnie ze swoim współbratem o. Tomaszem Alexiewiczem, skupił wokół poznańskiego klasztoru dominikańskiego ludzi dobrej woli. Razem organizowali pomoc dla rodzin internowanych, a także dokumentowali wszelkie metody represji i przemocy.

„Stracił przytomność tuż pod kościołem”, „roztrzaskali mu czaszkę, ślady morderstwa zostawiając również pod okiem”

– to tylko niektóre szczegóły, które o. Honoriusz zapisał o zabójstwie przez patrol ZOMO 19-letniego Piotra Majchrzaka, jednej z ofiar stanu wojennego. Zakonnik jego śmierć porównał z innymi męczennikami chrześcijaństwa, m.in. z o. Maksymilianem Kolbe.

W niedzielę, 17 kwietnia 1983 r. o. Honoriusz pożyczonym fiatem 126p wyruszył do rodziców mieszkających w Mławie. Dróżnik zeznawał później, że widział, jak auto zakonnika przejeżdżało przez przejazd znajdujący się za Wydartowem. Z kolei za przejazdem auto zostało dostrzeżone przez małżeństwo jadące w przeciwną stronę. Relacjonowali podczas śledztwa, że widzieli moment, w którym auto wypadło z zakrętu i uderzyło w drzewo. Zauważyli też, że na miejscu wypadku stanęła ciężarówka. W procesie pojawił się też wątek dwóch mężczyzn, którzy mieli grzebać w samochodzie.

Ojciec Honoriusz przez ponad trzy tygodnie walczył o życie. Zmarł 8 maja, w wieku 48 lat. Okoliczności wypadku do dzisiaj nie zostały wyjaśnione.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl