Zdjęcia wykonane na przełomie lat 40 i 50-tych XX wieku doskonale obrazują, co działo się wówczas w naszym mieście. Powojenny, mocno zniszczony Wrocław posłużył niemalże jako magazyn cegieł dla odbudowy Warszawy. Szacuje się, że około 90 proc. cegieł rozbiórkowych z mniej lub bardziej zniszczonych budynków Wrocławia, wyjechało pociągami do stolicy.
ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ UNIKATOWYCH ZDJĘĆ - KLIKNIJ PONIŻEJ
Tak rozbierali Wrocław cegła po cegle, by odbudować Warszawę...
Firmy budowlane, które powstawały po wojnie w naszym mieście, szybko przekwalifikowywały się i działały głównie jako... rozbiórkowe. We Wrocławiu prowadzono wówczas niewiele remontów, głównie odbudowywano ratusz czy Stadion Olimpijski, co również widać na zdjęciach udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wywózkę cegieł ze stolicy Dolnego Śląska nazywano legalnym lub urzędowym szabrem. W centrum Wrocławia wytyczono tymczasową linię kolejową, która prowadziła z Rynku do Dworca Świebodzkiego. Stamtąd cegły jechały już prosto do Warszawy pod nadzorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Rozbiórkowego. We Wrocławiu zamiast Ziemie Odzyskane, mówiono często - ziemie wyzyskane.
ZOBACZ TEŻ:
- Lata 90. we Wrocławiu. Może nie było zbyt pięknie, ale miasto miało swój klimat!
- Tak wyglądał Wrocław, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Antypolskie wystąpienia
- Wrocławska gastronomia w PRL-u, czyli kryminał przy stoliku
- Stan wojenny we Wrocławiu. Autorka unikatowych zdjęć na wystawie IPN [ZOBACZ]
- Tak wyglądał Wrocław zaraz po wojnie. Zobacz unikatowe zdjęcia
- Wyburzony Wrocław. Takiego miasta już nie ma [ZDJĘCIA]
