Tak Wisła wylewała w Krakowie 100 lat temu. Pod wodą były całe ulice

Piotr Tymczak
Dawne powodzie w Krakowie
Dawne powodzie w Krakowie NAC
W najbliższych dniach w Krakowie można spodziewać się intensywnych deszczów. Obecnie mamy duże umocnienia, które chronią miasto przed wodą. Przed 100-laty, w latach 20. i 30. ubiegłego wieku były z tym dużo większe problemy. Zdarzały się powodzie, podczas których Wisła i inne rzeki wylewały tak mocno, że woda wdzierała się na ulice miasta. Świadczą o tym zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, m.in. z powodzi z lat 1925, 1934. Jedno z nich pokazuje powódź z 1903 r., kiedy to ul. Wolska (obecnie ul. Piłsudskiego) zamieniła się w rzekę. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak przed laty w Krakowie walczono z wielką wodą.

IMGW wydał dla Krakowa i okolic ostrzeżenie trzeciego stopnia. W związku z przechodzeniem przez Polskę niżu genueńskiego, w Krakowie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, podczas którego służby miejskie, inspekcje i straże zgłosiły gotowość podjęcia działań w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie obowiązuje aż do poniedziałku, 16 września, do godz. 7.

Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Meteorolodzy przewidują, że suma opadów na okres od 14 września, od godz. 7, do 15 września, do godz. 7 wyniesie od 80 do 120 mm. Kolejna doba – od 70 do 110 mm, a lokalnie do 150 mm. Na niedzielę i poniedziałek przewiduje się już uspokojenie sytuacji – suma opadów wyniesie od 20 do 40 mm.

Ponadto, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody – początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14–15 września, gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

Magazyn przeciwpowodziowy, którym zarządza KEGW jest w pełni wyposażony. Przechowywany jest tam sprzęt, który używany jest w czasie powodzi, m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce, gumiaki czy ubrania przeciwdeszczowe. Zgromadzono prawie 2 tys. ton piasku i 200 tys. pustych worków.

W Krakowie mamy ponad 27 tys. wpustów ulicznych, potocznie nazywanych „kratkami”. KEGW prosi o monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu. Zauważone przypadki niedrożnych studzienek należy zgłosić pod nr 12 616 75 55 przez całą dobę z podaniem ich lokalizacji. Ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania we wskazanym miejscu.

Wielki wybuch Etny

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl